Zázračná liečba kmeňovými bunkami vracia ľuďom zrak: Svetová premiéra revolučnej metódy

Reklama
Zdroj: Pixabay, Wikimedia Commons/amaskincare.com

Štyria ľudia s poškodenou rohovkou dostali ako prví na svete liečbu pomocou kmeňových buniek, ktorá im výrazne zlepšila zrak. U troch pacientov tento pokrok pretrváva už viac ako rok, zatiaľ čo štvrtému sa zrak tiež zlepšil, no výsledky sa časom zmiernili. Tento prelomový postup využíva kmeňové bunky na obnovenie poškodenej rohovky, čo môže byť obrovským krokom v liečbe očných ochorení.

Podľa Kapila Bhartiho, výskumníka v oblasti kmeňových buniek na americkom Národnom inštitúte zdravia, sú tieto výsledky sľubné. „Tento vývoj je veľmi povzbudzujúci,“ hovorí Bharti. Jeanne Loring, výskumníčka zo Scripps Research, súhlasí a dodáva, že výsledky sú natoľko pôsobivé, že to odôvodňuje ďalšie testovanie na väčšom počte pacientov. Píše o tom nature.com.

Prelomová technológia – reprogramované bunky

Rohovka, ktorá tvorí vonkajšiu časť oka, si udržiava svoju čistotu vďaka zásobám kmeňových buniek uložených v limbálnom kruhu okolo dúhovky. Keď je táto zásoba buniek vyčerpaná, dochádza k tvorbe jazvového tkaniva, čo môže viesť k oslepnutiu. Príčinou môže byť úraz, autoimunitné ochorenia alebo genetické problémy. Možnosti liečby tohto stavu, známeho ako deficit limbálnych kmeňových buniek (LSCD), sú však obmedzené.

Tím japonských vedcov pod vedením očného lekára Kohjiho Nishidu z Univerzity v Osake zvolil iný prístup. Namiesto tradičných transplantácií využili indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPS), ktoré získali z krvi zdravého darcu a premenili na bunky rohovky. V rokoch 2019 až 2020 podstúpili štyria pacienti s LSCD v oboch očiach zákrok, pri ktorom im bola odstránená vrstva jazvového tkaniva a na jedno oko implantovali novú vrstvu buniek.

Účinky a výsledky testovania

Po dvoch rokoch od operácie pacienti nehlásili vážne vedľajšie účinky. Grafty nevytvorili nádory a imunitný systém pacientov na ne nereagoval nepriateľsky, dokonca ani u dvoch pacientov, ktorí neužívali imunosupresíva. „Je dôležité a upokojujúce vidieť, že grafty neboli odmietnuté,“ povedal Bharti, no zároveň dodal, že na potvrdenie bezpečnosti je potrebné vykonať ďalšie transplantácie.

Po zákroku sa zrak pacientov okamžite zlepšil a na rohovke sa zmenšilo postihnuté miesto. U troch z nich zlepšenie pretrvalo, zatiaľ čo u jedného nastalo počas roka mierne zhoršenie. Vedci sa domnievajú, že zlepšenie môže byť spôsobené nielen transplantovanými bunkami, ale aj odstránením jazvového tkaniva pred zákrokom alebo stimuláciou vlastných buniek oka.

Plány na budúce testovanie

Vedúci výskumu Kohji Nishida plánuje začať klinické skúšky v marci, ktoré budú overovať účinnosť tejto liečby. Podobné testovania využívajúce iPS bunky sa už začínajú po celom svete, čo naznačuje, že sme na správnej ceste, uvádza Bharti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie