Zažívate stres v práci? PREČÍTAJTE SI o piatich technikách, ktoré vám pomôžu zvládať ho ľahšie

Stres. Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com/HolgersFotofrafie, cocoandwifi

Pracovný stres zažil už každý z nás. Uvedomiť si tento typ stresu je veľmi dôležité a jeho efektívne zvládanie môže predísť začínajúcej depresii. Kľúčom je vedieť oddeliť pracovný a osobný život, ale aj rôzne iné relaxačné techniky, ktoré vám predstavíme v tomto článku. 

Ako informuje portál TREND, ak si prácou zavalený zamestnanec neventiluje svoje nahromadené napätie, jeho psychické zdravie sa môže veľmi rýchlo zhoršiť. Rovnako sa môžu objaviť i ďalšie zdravotné problémy, ako napríklad kardiovaskulárne ochorenia, prípadne vysoký krvný tlak, ktorý môže viesť až k infarktu či mŕtvici.

U človeka pod stresom sa môžu objaviť aj problémy s pohybovým aparátom. Okrem toho môže stres pôsobiť aj na gastrointestinálny systém. V tomto prípade sa najviac prejavuje hnačka, chronická zápcha a rôzne iné tráviace poruchy, prípadne vredy. Pod veľkým stresom môže dôjsť k narušeniu endokrinného systému, teda ľudia môžu trpieť ochoreniami ako cukrovka 2. typu. Stres oslabuje aj imunitný systém a zvyšuje sa náchylnosť na rôzne druhy infekcií a chorôb.

Ponúkame vám 5 techník, s ktorými zvládnete stres v práci o niečo ľahšie

1. Postavte si pevné hranice

Portál Harvard Business Review informuje o tom, že je dôležité stanoviť si hranice medzi pracovným a osobným životom. Každý z nás by si mal vyhradiť čas na oddych a záľuby mimo pracovnej doby. V prípade, že vám to vaša práca dovoľuje, vytvorte si pravidelný pracovný rozvrh a dodržiavajte ho.

Hranice medzi prácou a súkromným životom sa stierali počas pandémie, avšak toto obdobie je dnes už úspešne za nami. Preto je vhodné, ak sa vrátite do starých koľají a obnovíte svoje hranice. Tento krok je dôležitý i pre work-life balans a dlhodobé zvládanie pracovného stresu.

2. Nadýchnite sa

V prípade, že ste vo vašej práci neustále vystavovaní stresovým situáciám, je potrebné, aby ste sa pravidelne venovali i relaxácii. Na relaxáciu je vhodná meditácia, hlboké dýchanie, prípadne jóga. Najefektívnejšie je hlboké dýchanie, pretože nepotrebujete žiadne ďalšie pomôcky ani špeciálnu miestnosť. Keď budete cítitť tlak alebo úzkosť, zatvorte sa v miestnosti a začnite zhlboka dýchať. Web Psychology Today označuje hlboké dýchanie do bránice za účinnú a jednoducho zvládnuteľnú formu zvládania stresových situácií.

3. Vyrozprávajte sa

V stresových situáciách je podstatné nájsť podporu v kolegoch, rodine a priateľoch. Hovorte s nimi o tom, čo cítite a pomenujte situácie spôsobujúce tieto pocity. Ak nemáte oporu v ľudoch, je možné zvoliť aj iný spôsob. Vezmite si pero a papier a zo svojich trápení sa vypíšte.

4. Deň sa nedá natiahnuť

Uvedomte si, že deň sa nedá natiahnuť. Ak máte veľa práce a pribúdajú vám ďalšie úlohy, je potrebné stanoviť si priority. Vyberte si teda kľúčové úlohy a zamerajte sa na ich plnenie. V žiadnom prípade sa nedajte rozptyľovať inými úlohami, ktoré na vás čakajú. Ak sa nachádzate vo vyššej pracovnej pozícii, nebojte sa ľahšie úlohy presunúť na vašich kolegov. Každé ráno alebo deň vopred si spíšte denný zoznam úloh a následne už len škrtajte. Každá vyškrtnutá úloha vás poteší. Ak sa cítite neefektívni, zvoľte techniku Pomodoro, ktorá je veľmi účinná.

5. Vyhľadajte odborníka

Štúdia z roku 2020 hovorí o tom, že mladí ľudia, mileniáli a generácia Z, otvárajú témy duševného zdravia na pracovisku a považujú ich za kľúčové. Ak vás každodenné pracovné situácie valcujú a cítite, že to nezvládate, obráťte sa na odborníka. Dobrý psychológ alebo psychiater vám pomôže a nasmeruje tým správnym smerom.

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie