Záleží na šikovnosti človeka, no ak to robí srdcom a chytí ho to, zlepšuje sa rýchlo. Mne to trvalo rok. Sťažuje to, samozrejme, teplo v saune, človek si musí zvyknúť. Aj keď sa potím, už ho tak neregistrujem a vydržím v saune 20 – 30 minút bez problémov. Keď nás klienti vyhecujú, robíme prídavky.
Triky s uterákmi sa rozvíjajú. Teraz sa do rituálov dostáva japonská kultúra a prvky bojových umení, ktoré sú veľmi náročné. Sám ich ešte neviem. V Európe robíme uterákmi v rituáloch klasické parné nárazy, v Japonsku to vyzerá ako saunové karate. Dnes je japonská saunová kultúra veľkým trendom a má vysokú návštevnosť.
Expandujú takto do saunovej kultúry aj iné krajiny či zatiaľ len Japonsko?
Rituály jednotlivých krajín spoznávame na majstrovstvách sveta. Tam však už ceremoniály nie sú obyčajné, lebo máme aj kostýmy – robíme saunové divadlo. Aromaterapiu podávame cez konkrétny príbeh. Pred rokom sa prišli pozrieť Japonci. Niečo skúšali, skončili poslední, no tento rok to vyhrali. Majú veľkú disciplínu a odhodlanie, veľa poznatkov si zapisovali.
Do saunovej rituálnej kultúry sa najnovšie pridávajú Španielsko a Gruzínsko. Cez organizáciu majstrovstiev dvíhame profesionalitu a kvalitu saunových rituálov. Môžem povedať, že Slovensko patrí medzi top 15 – 20 krajín na majstrovstvách.
Ktoré krajiny ešte figurujú v súťažiach a ktoré sú najúspešnejšie?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)