Aj keď sauna všeobecne prospieva, pre saunérov nie je až taká zdravá, keď v nej robíme niekoľko rituálov denne. Trpia naše sliznice, preto ich treba zvlhčovať, rovnako používame kvapky do očí. Keďže saunujeme každý deň, veľa sa odvodňujeme a musíme brať veľa vitamínov, napríklad z čerstvých ovocných štiav. Magnézium a ďalšie minerály dopĺňame ako vrcholoví športovci.
Čo kondícia?
Najdôležitejšie je mať výdrž a srdce v poriadku, aby sme klientom ukázali, že nás sauna nemorí. V rámci profesionality by sme mali vydržať dlhšie ako oni. Musíme byť prítomní, ak by sa stal úraz alebo by niekomu prišlo zle. V zapnutej saune bez klientov, keď testujeme nové arómy a kreácie s uterákmi, trénujeme viac ako vo fitku.
Ako vyzerá vzdelávanie saunamastrov?
Na kurzoch nás učia saunovú aromaterapiu – dávkovanie, miešanie, ako vône fungujú v teple. Tým, že veľa cestujeme, učíme sa ju aj od iných krajín. Absolvujeme workshopy na techniku distribúcie tepla, kde trénujeme pohyby s uterákom, aby zaujali klientov a neboli jednotvárne.
Dá sa takto uživiť alebo je to ako súčasť práce zamestnanca wellnessu?
Skôr ako súčasť práce. Prevádzkari hotelov a wellness centier ešte nevidia potenciál tejto služby, nevyužívajú ju naplno. Ceremoniály sa napríklad robia len cez víkendy, takže načo zamestnávať človeka na polovičný úväzok. Väčšinou ich robia maséri, ktorí majú saunérsky kurz.
Podľa nového zákona sa v masérskom kurze vyučujú aj saunové rituály. Celé sa to zhŕňa pod názov wellness pracovník. Pre hotelierov je to výhodné, no maséri to možno nechcú veľmi robiť, lebo chcú len masírovať. Podľa mňa to nie je správna cesta, lebo keď rituály robí niekto, koho nebavia, nevyzerajú atraktívne.
Koľko je na Slovensku čisto saunamastrov?
Asi 6, pričom polovica z nás robí v našej agentúre Saunalife. Nešpecializujeme sa len na slovenský trh, chodíme si privyrábať aj do zahraničia, najmä mimo sezóny. U nás máme len zimnú, lebo ľudia nevidia význam saunovania v lete. V zahraničí funguje saunový životný štýl celý rok.
Uteráková akrobacia. Zdroj: archív MH
Ako dlho trvá naučiť sa kreácie s uterákom či ďalšími pomôckami?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)