Najvyššia priemerná teplota bola toto leto nameraná aj na európskej pevnine, a to 1,54 stupňa Celzia nad priemerom rokov 1991 až 2020, čím prekonala predchádzajúci rekord z roku 2022. Aj keď bolo tohtoročné leto v západnej a severnej Európe prevažne vlhšie ako priemer a sprevádzané zrážkami, vo väčšine Stredomoria a východnej Európy panovali naopak po celú sezónu nadpriemerne suché podmienky.
Európske teploty boli najviac nadpriemerné v južnej a východnej Európe, ale podpriemerné v severozápadných častiach Írska a Spojeného kráľovstva, na Islande, na západnom pobreží Portugalska a v južnom Nórsku.
Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné nad východnou Antarktídou, Texasom, Mexikom, Kanadou, severovýchodnou Afrikou, Iránom, Čínou, Japonskom a Austráliou. Podpriemerné teploty boli naopak na ruskom Ďalekom východe a v častiach Aljašky, na východe Spojených štátov, v niektorých častiach južnej Južnej Ameriky, Pakistanu a v oblasti Sahelu.
Minulý rok bol najteplejším zaznamenaným v histórii meraní a očakáva sa, že tento rok rekord opäť prekoná. „Séria teplotných rekordov pravdepodobnosť tohto zvyšuje,“ myslí si Burgessová. „Aby sa tak nestalo, museli by sme počas niekoľkých zostávajúcich mesiacov zaznamenať veľmi výrazné ochladenie krajiny, čo nevyzerá pravdepodobne,“ povedal Buontempo.
Nejde len o čísla v knihe rekordov, ale o počasí, ktoré má vplyv na ľudské životy, varovali podľa AP klimatológovia. „Všetko sa to premieta do väčšieho utrpenia po celom svete,“ varuje odborník z Michiganskej univerzity Jonathan Overpeck. „S dlhšími a silnejšími vlnami horúčav prichádzajú na niektorých miestach silnejšie suchá a na iných intenzívnejšie dažde a záplavy. Zmena klímy začína byť príliš zrejmá a príliš nákladná na to, aby sme ju ignorovali,“ zdôraznil.