Svet aj Európa zažili tento rok najteplejšie leto od začiatku merania. Tohtoročný august bol zároveň rovnako ako ten minuloročný doteraz celosvetovo najteplejším ôsmym mesiacom roka, informovala meteorologická služba Európskej únie Copernicus. Vyplýva to z dát zo súboru ERA5 zahŕňajúceho miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete.
„V posledných troch mesiacoch sme zažili celosvetovo najteplejší jún a august, najteplejší deň v histórii a následne aj najteplejšie letné obdobie od júna do augusta,“ dodala zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus Samantha Burgessová. Teplotné rekordy aj iné výkyvy počasia budú podľa nej aj pokračovať, pokiaľ štáty neprijmú opatrenia na zníženie skleníkových plynov, píše portál ČT 24.
„Čo vidíme, nie je len náhodný výkyv. Ide skutočne o disproporčný dôsledok, ktorý vzniká dlhodobým hromadením skleníkových plynov v atmosfére,“ podotkol riaditeľ služby Copernicus Carlo Buontempo.
Rekord, ktorý zemegule tento rok prekonala, bol ustanovený iba minulý rok. Podľa odborníkov oslovených agentúrou AP je dôvodom ľuďmi spôsobená klimatická zmena a aj dočasný jav El Niño. Podľa šéfa služby Copernicus však tohtoročný rekord nemožno pripísať pôsobeniu javu El Niño. „Hlavnú zodpovednosť nesie človekom spôsobená klimatická zmena,“ zdôraznil.
Priemerná globálna teplota v období od začiatku júna do konca augusta bola o 0,69 stupňa Celzia vyššia ako priemerná teplota medzi rokmi 1991 a 2020, a prekonala tak aj minuloročný rekord.
Za posledných 12 mesiacov, teda od septembra 2023 do augusta 2024, bola priemerná globálna teplota najvyššou zaznamenanou teplotou za akékoľvek dvanásťmesačné obdobie. Priemer z rokov 1991 až 2000 tak prekonala o 0,76 stupňa Celzia, o 1,64 stupňa Celzia potom priemer z obdobia medzi rokmi 1850 a 1900.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)