Počet pacientov medziročne vzrástol o 3,1 percenta. Najčastejšie indikácie na liečbu u dospelých zahŕňali choroby pohybového ústrojenstva, netuberkulózne choroby dýchacích ciest a choroby obehového ústrojenstva.
U detí dominovali netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Počet odliečených pacientov sa vlani priblížil úrovni návštevnosti spred pandémie COVID-19, pričom väčšinu z nich tvorili osoby s trvalým pobytom v SR.
V roku 2023 si liečebný pobyt hradili pacienti vo väčšine prípadov sami s podielom 59,0 % (85 552 osôb). Počet pobytov s úhradou poistencom sa oproti roku 2022 takmer nezmenil. Počet pacientov, ktorým hradila pobyt poisťovňa, medziročne narástol o 1,7 %, na 59 560 osôb, informuje NCZI.
Podľa informácií z NCZI sa v slovenských kúpeľoch minulý rok liečilo aj 22.075 osôb bez trvalého pobytu v SR. Najviac bolo z Česka, Izraela a Nemecka. Slovenské kúpele zaznamenali nárast počtu zahraničných klientov oproti predchádzajúcemu roku o 22,2 percenta. V porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou ide však stále o pokles o 35,8 percenta.