fbpx

Zásadné zmeny v PZP: Zoznam prípadov, pri ktorých poisťovňa môže zakročiť voči nezodpovedným šoférom

Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Polícia SR - Banskobystrický kraj, financmaster.sk

8. O nehode ste „zabudli“ informovať poisťovňu, čo sťaží alebo znemožní riadne prešetrovanie.

Konkrétne povinnosti, ktoré, pokiaľ nesplníte, voči poisťovni, jej ukladá možnosť založiť právo na náhradu poistného plnenia. Informácie sú dostupné v § 10 ods. 1 až 4 zákona č. 381/2001 Z.z.. Kľúčovým faktom zostáva, aby ste poisťovňu upovedomili o kolízii, ktorá sa stala. Vznik škodovej udalosti na území SR musíte nahlásiť do 15 dní po jej vzniku. Ak k nej došlo v zahraničí, treba poisťovňu informovať najneskôr do 30 dní. Následne je nutné postupovať podľa pokynov poisťovne a v dohodnutej lehote predložiť doklady, ktoré si od vás vypýta. Nezabudnite poisťovni oznámiť zmeny vo vašich identifikačných údajoch či v EČV vozidla.

Ak poisťovňa zistí porušenia, ktoré vznikli bezdôvodne, má nárok na náhradu plnenia. Nevzťahuje sa to na prípady porušenia, kedy sa omeškáte napríklad zo zdravotných dôvodov. Náhrada však v tomto prípade nesmie presiahnuť 50 % súčtu plnení, ktoré kvôli udalosti vyplatila. Ak vaše omeškanie s plnením povinností bolo v trvaní menej ako 15 dní, môže si poisťovňa uplatniť regres len do 30 % úhrnu vyplatených poistných plnení.

9. Ak neohlásite nehodu alebo nevyplníte/nepodpíšete tlačivo na zabezpečenie náhrady škody

Dopravné nehody (na rozdiel od tzv. škodových udalostí) ste povinný ohlásiť polícii. Pod kolíziu patrí dopravná nehoda aj vtedy, keď:

  • pri nej zomrie alebo sa zraní osoba
  • sa znefunkční cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
  • pri nej uniknú nebezpečné veci
  • je vodič pod vplyvom alkoholu alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia návykovej látky.

Za dopravnú nehodu je považovaná aj škodová udalosť, pri ktorej sa jej účastníci nedohodli na zavinení. Okrem nahlásenia nehody polícii nezabudnite vyplniť a podpísať tlačivo určené na vypísanie údajov o dopravnej nehode/škodovej udalosti.

Ak uvedené povinnosti nesplníte bez dôvodov hodných osobitného zreteľa a dôjde tak k sťaženiu prešetrovania poistnej udalosti, je poisťovňa oprávnená uplatniť regres až do 50 % úhrnu vyplatených plnení.

10. Na mieste nehody nezotrváte do príchodu polície alebo vykonania krokov na ujmu vyšetrovania nehody

Na mieste nehody musíte zostať alebo sa naň ihneď vrátiť po poskytnutí či privolaní pomoci alebo ohlásení nehody. Nesmiete konať spôsobom, ktorý by skomplikoval vyšetrenie nehody, napr. premiestnenie áut. Ak tieto zásady porušíte, nemala by výška postihu presiahnuť 50 % súčtu plnení vyplatených poisťovňou. Limit je platný, len keď sa preukážu dôvody hodné osobitného zreteľa, pre ktoré ste odišli z miesta nehody alebo skomplikovali jej vyšetrovanie – inak platíte celú škodu.

11. Požitie alkoholu či inej návykovej látky po nehode

Po nehode si nesmiete „dať do nohy“, ani keď ste v strese, a to najmä v čase, kedy by prebehlo zisťovanie prítomnosti návykovej látky pred jazdou. Ak to urobíte, poisťovňa si smie uplatniť náhradu plnenia v plnej výške.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie