Filmový priemysel si už celé desaťročia uľahčuje prácu tým, že záporné postavy často označuje viditeľnými znakmi – napríklad jazvami, deformovanou tvárou či inými fyzickými odchýlkami. Diváci tak bez problémov rozoznajú zloducha, ako to vidno napríklad pri Darthovi Vaderovi zo Star Wars alebo Scarovi z Levieho kráľa. Odborníci však upozorňujú, že takéto stereotypné zobrazenie môže negatívne ovplyvňovať pohľad spoločnosti na ľudí s podobným výzorom.
Aj v bondovke Nie je čas zomrieť sú dvaja hlavní antagonisti – Safin (Rami Malek) a Blofeld (Christoph Waltz) – zobrazení s nápadnými jazvami. Kampaň I Am Not Your Villain (v preklade Nie som váš zloduch) však takéto zobrazenia kritizuje ako „lenivý stereotyp“, ktorý vytvára mylný dojem, že charakter človeka možno súdiť podľa jeho výzoru. Takýto prístup podľa aktivistov posilňuje predsudky a prispieva k stigmatizácii ľudí s viditeľnými telesnými odlišnosťami. Informuje portál idnes.cz.
Podľa britskej charitatívnej organizácie Changing Faces majú tieto stereotypy reálny negatívny dopad. Výskum ukázal, že až 40 % ľudí s viditeľnými odlišnosťami vidí postavy so svojím vzhľadom vo filmoch najčastejšie v úlohe zloduchov.
Iba pätina ich zaznamenala ako hrdinov a len 15 % ako romantické postavy. Tento jednostranný obraz môže viesť k osamelosti, nízkemu sebavedomiu a nespokojnosti so sebou samým.
Obzvlášť citlivo na takéto filmové vzorce reagujú deti. V období, keď si formujú základné predstavy o svete a morálke, môžu byť ovplyvnené tým, že „zlo“ sa často vizuálne prezentuje cez jazvy alebo iné deformácie. Changing Faces upozorňuje, že deti s podobnými odlišnosťami sú následne vystavené posmechu, diskriminácii či šikane zo strany svojich rovesníkov.
V reakcii na rastúci spoločenský tlak už niektoré filmové štúdiá a tvorcovia prijali opatrenia. Napríklad herečka Anne Hathaway a spoločnosť Warner Bros sa verejne ospravedlnili za film Čarodejnice (2020), v ktorom hlavná záporáčka mala ruky digitálne upravené tak, že pôsobili, akoby jej chýbali prsty – čo pripomína vzácnu vrodenú chybu ektrodaktyliu. Britský filmový inštitút (BFI) dokonca prestal finančne podporovať projekty, ktoré spájajú fyzickú deformáciu s negatívnymi charaktermi.