Záplavy na juhu Brazílie ustupujú. Infekčné ochorenie začína zabíjať, hlásia dve obete

Vľavo evakuovaní obyvatelia oddychujú v provizórnom prístrešku pre ľudí a obyvatelia vpravo plávajú na loďke cez zaplavenú oblasť po silnom daždi v meste Canoas v štáte Rio Grande do Sul na východe Brazílie. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

Na juhu Brazílie, kde záplavy pomaly ustupujú, došlo k prvým dvom úmrtiam na bakteriálne ochorenia prenášané vodou. Zdravotnícke úrady varujú, že je pravdepodobné, že budú nasledovať ďalšie obete. Informuje o tom portál seznamzpravy.cz.

Infekčné ochorenie

Sekretariát zdravotníctva brazílskeho štátu Rio Grande do Sul potvrdil, že v stredu zomrel 33-ročný muž na leptospirózu. V pondelok úrady zaregistrovali úmrtie 67-ročného muža na rovnaké infekčné ochorenie. Od začiatku mája bolo v štáte potvrdených 29 prípadov tohto vodou prenosného ochorenia, informovala agentúra AP.

Záplavy v Brazílii zabili za približne dva týždne najmenej 161 ľudí, pričom 82 je stále nezvestných, informovali v stredu štátne úrady. Viac ako 600 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy vrátane desiatok tisíc ľudí, ktorí zostávajú v prístreškoch, potvrdili podľa AP miestni predstavitelia.

Zdravotnícki experti už skôr predpovedali, že v týždňoch po záplavách dôjde k nárastu infekčných ochorení vrátane leptospirózy a hepatitídy typu B, keďže do záplavových vôd sa primiešavajú odpadové vody. „Sú ľudia, ktorí zomierajú počas povodní, a sú následky povodní,“ povedal Paulo Saldiva, profesor na lekárskej fakulte univerzity v Sao Paule, ktorý sa zaoberá zdravotnými dôsledkami klimatických zmien. „Už len nedostatok pitnej vody bude znamenať, že ľudia začnú používať vodu z nádrží, ktoré nie sú veľmi kvalitné.“

Táto bezprecedentná katastrofa postihla viac ako 80 percent obcí na území Rio Grande do Sul a poškodila kritickú infraštruktúru. Podľa správy, ktorú v utorok zverejnil Výskumný ústav zdravotníctva federálnej vlády Fiocruz, bolo postihnutých viac ako 3 000 zdravotníckych zariadení – nemocníc, lekární, zdravotných stredísk a súkromných kliník.

„Výskyt prípadov leptospirózy bol do istej miery očakávaný vzhľadom na počet ľudí vystavených záplavám. To isté platí aj pre iné choroby,“ zdôraznil Carlos Machado, odborník na verejné zdravie a životné prostredie, ktorého Fiocruz poveril monitorovaním dôsledkov povodní. „Nikdy sme v Brazílii nezažili katastrofu takéhoto rozsahu a s takým veľkým počtom vystavených obyvateľov,“ uviedol.

Prerušenie zdravotných služieb môže mať trvalý vplyv aj na pacientov, ktorí sa liečia na chronické ochorenia, pretože sa preruší liečba a starostlivosť, pripomína Machado. Ľudia tiež často opúšťajú svoje domovy počas klimatických katastrof bez lekárskych predpisov alebo dokladov totožnosti, dodala agentúra AP.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia