Účinnosť brusníc môžeš podporiť užívaním D-manosy. Je to síce cukor, ale nepredstavuje škodlivé účinky ani pre diabetikov. D-manosa má podobné účinky na vlákna baktérií, ale pôsobí rozdielnym mechanizmom účinku ako brusnice, preto je vhodné tieto dva druhy prípravkov skombinovať.
Bylinky, probiotiká aj enzýmy
Liečbu v domácom prostredí môžeme doplniť aj rôznymi bylinkami. Medzi najpoužívanejšie patrí žihľava dvojdomá, ktorá disponuje močopudnými účinkami a je vhodná ako diuretická čajovina na „preplach“ močového mechúra. Ďalšími močopudnými bylinkami sú tiež praslička roľná a zlatobyľ obyčajná. Ihlica tŕnistá má aj dezinfekčné účinky. Zemežlč menšia s medvedicou lekárskou majú zase antibakteriálne účinky. Priaznivá pre liečbu je taktiež kapucínka väčšia, ktorá sa označuje ako prírodné antibiotikum a vieš si ju zakúpiť vo forme čaju alebo kvapiek.
Priaznivo na močový mechúr pôsobí aj harmanček pravý, vres obyčajný a petržlenová vňať. Nie je nutné piť rôzne čaje samostatne. Vieš si pomôcť urologickými čajovými zmesami, ktoré obsahujú rôzne variácie spomínaných byliniek.
Tatiana Kocúrková odporúča užívať počas zápalu nielen vitamíny a minerály, ale aj probiotiká a enzýmy. „Najčastejšie sa využívajú probiotické kmene ako Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus crispatus a Bifidobacterium longum. Na doplnenie a podporu zdravia močového traktu je vhodné doplniť aj vitamíny C, A, D, E, B a zinok. Užívať sa môžu aj enzýmy, napríklad bromelaín.“
Návrat zápalu
Ak sa ti zápaly močových ciest vracajú pravidelné, väčšine vieš predísť dodržiavaním jednoduchých pravidiel. Musíš prijímať dostatočné množstvo tekutín – skvelá je čistá voda, minerálne vody alebo nesladený čaj. Mal by si obmedziť konzumáciu alkoholu a kávy, pretože môže dôjsť k zhoršeniu príznakov a predĺženiu doby trvania infekcie. Odporúča sa nosiť bavlnenú spodnú bielizeň.
Dôležité je dbať aj na hygienu intímnych partií a používať vhodné prípravky, ktoré nenarúšajú prirodzené pH pošvy u žien. Vhodné je tiež vyhýbať sa parfumovaným výrobkom vrátane menštruačných pomôcok. Ženy by mali dodržiavať zásady správnej hygieny po použití toalety, a to čistením genitálií smerom odpredu dozadu.
S vymočením by nemali otáľať ani pred a po pohlavnom styku a neodporúča sa tiež zadržiavať moč. Pri zápale sú vhodné aj sedavé kúpele. „Na sedavý kúpeľ sa používa repík, rumanček, praslička alebo petržlenová vňať. Vylúhujte 100 g ľubovoľnej bylinky v dvoch litroch teplej vody asi hodinu, potom sa výluh nechá zovrieť, následne sa povarí 15 minút, scedí sa a pridá sa do bežného kúpeľa. Teplota vody by mala byť 38 stupňov a samotný kúpeľ by mal trvať 10 – 15 minút, “ uzatvára Tatiana Kocúrková.