U časti žien môže niekedy dôjsť k pomerne dramatickej zmene. V akútnej fáze sa totiž infekcia môže vzostúpiť do panvičky obličkovej a rozvinie sa akútny zápal – cystopyelitída. „Jej priebeh je oveľa vážnejší, býva spojená s bolesťou v bedre na postihnutej strane, pacientka má zvýšenú teplotu až horúčku. Tento stav často vyžaduje podanie injekčných antibiotík a hospitalizáciu. Závažnejšie je v tehotenstve, kedy môže viesť aj k potratu. U tehotných treba liečiť nielen akútnu cystitídu, ale aj takzvanú asymptomatickú bakteriúriu (to je prítomnosť baktérií v moči bez klinických ťažkostí),“ varuje lekárka. Infekcie močového mechúra, ktoré sa často opakujú, mávajú súvislosť s vaginálnymi infekciami – bakteriálnou vaginózou. Tu je nevyhnutná spolupráca s gynekológom. „Bez vyliečenia vaginózy a zaistenia vhodného vaginálneho prostredia (príslušné hodnoty pH, prítomnosť laktobacilov…) si pri opakujúcich sa infekciách močových ciest neporadíme,“ upozorňuje MUDr. Matúšková.
Príjem tekutín a byliniek
Ak ide o nekomplikovaný zápal močového mechúra, treba od začiatku príznakov zvýšiť príjem tekutín. „Vhodná je voda, nesladené čaje. Sladké malinovky, čierna káva a alkoholické nápoje nie sú vhodné – cukor podporí množenie baktérií, káva a alkohol dehydrujú telo,“ vypočítava MUDr. Klemenc.
Ako poznáme, že sme skutočne dostali do tela primerané množstvo tekutín? Náš moč nezapácha a je svetlý, bezfarebný. K pitnému režimu sa odporúča pridať pár osvedčených bylinkových zmesí či voľnopredajných doplnkov stravy (kapucínka, rakytník, extrakt z brusníc). Obľúbený je urologický čaj. Lieky s obsahom ibuprofénu môžu na chvíľu pomôcť, iba však potlačia bolesť. Zásadnou prvou pomocou je vždy „preplachovať“, inými slovami výrazne zvýšiť príjem tekutín. Množstvo tekutín, ktoré máme ideálne vypiť, závisí predovšetkým od fyzickej aktivity a teploty okolia. „Za bežných okolností je to na každých 10 kilogramov váhy cca 3 decilitre tekutín,“ uvádza lekár.
Kedy ísť k lekárovi
Cystitída je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sa môže „zvrtnúť“ v ešte nemilšiu záležitosť. Pokiaľ sa teda ťažkostí nezbavíte do troch dní, nezostávajte s boľavým bruchom a pálením pri močení doma a radšej choďte k lekárovi. „Vždy je dobré urobiť bakteriologické vyšetrenie moču so stanovením bakteriálneho kmeňa a citlivosti na antibiotiká. Zápal tak liečime cielene,“ upozorňuje urologička.
Ak sa cystitída prejaví „v plnej kráse“, lekár vám najskôr predpíše vhodné antibiotiká. V takom prípade počítajte s týždennou až 14-dňovou liečbou. Úplne nevhodná je podľa urologičky liečba iba príznakov infekcie. Za týmito príznakmi sa môže skrývať oveľa vážnejšie ochorenie ako močové kamienky či nádory močového mechúra. „Aj keď máte opakované zápaly močového mechúra, je potrebné sa objednať na urologické vyšetrenie,“ uzatvára lekárka.