Zahraničné banky v Rusku ťažia nielen z vysokých úrokových sadzieb, ale aj zo sankcií uvalených na ruské banky západnými krajinami. Tieto sankcie obmedzujú prístup ruských bánk k medzinárodnému platobnému systému a zvyšujú atraktivitu západných bánk pre ruských klientov, píše Financial Times.
Raiffeisen Bank International vlani v Rusku zarobila 1,8 miliardy eur, čo je viac ako trojnásobok v porovnaní s rokom 2021. Na celkovom zisku banky sa tak ruské aktivity podieľali zhruba polovicou, zatiaľ čo pred začatím ruskej invázie na Ukrajinu to bola iba tretina.
Okrem obvyklých daňových povinností musela banka v minulom roku v Rusku uhradiť 47 miliónov eur v dôsledku dane z mimoriadnych ziskov, ktorú Kremeľ vlani uvalil na niektoré podniky.
Raiffeisen Bank zostáva terčom kritiky
Raiffeisen Bank International je na Západe kvôli svojim pokračujúcim aktivitám v Rusku často terčom kritiky. Na utlmenie ruských aktivít ju tlačí okrem iného Európska centrálna banka (ECB) a tiež americké ministerstvo financií.
Banka síce po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 opakovane avizovala plány na stiahnutie z Ruska, zatiaľ ich však nerealizovala.
„Zotrvanie v Rusku nie je len v záujme RBI. Ruská centrálna banka urobí všetko, čo je v jej silách, aby ich nenechala odísť, pretože existuje len málo nesankcionovaných bánk, prostredníctvom ktorých môže Rusko prijímať a posielať platby v rámci medzinárodného platobného systému SWIFT,“ uviedol podľa Financial Times nemenovaný manažér pôsobiaci v ruskom bankovom sektora.