Kurejevove médiá tiež šíria konšpiračné teórie, podľa ktorých západné farmaceutické spoločnosti využívajú Afriku na pokusy s biologickými zbraňami alebo na nelegálne skúšky liekov. The Insider podotýka, že táto kampaň nadväzuje na predchádzajúcu konšpiráciu pripisovanú FSB, ktorá hovorila o existencii amerických biologických laboratórií na Ukrajine.
„Africká kampaň pridáva do zmesi pojmy kolonializmus, démonizácia Billa Gatesa a hororové historky o nebezpečenstve očkovania,“ píše magazín. FSB po Prigožinovi prevzalo aj sieť telegramových kanálov.
Zamerať sa na zdravie je nebezpečné, zúri USA
Podľa amerického ministerstva zahraničia je cieľom Africkej iniciatívy posilniť obraz Ruska a očierniť obraz USA a európskych krajín.
„Moskva informačnú manipuláciu využíva na prehlbovanie sociálnych rozdielov a narušenie schopnosti ľudí robiť informované rozhodnutia. Podporou tejto dezinformačnej siete ruská vláda aktívne škodí krajinám, na ktoré sa zameriava, aj celému africkému kontinentu,“ uviedlo v pondelok s tým, že ruská kampaň môže podkopať projekty verejného zdravia financované USA v celej Afrike.
Americká diplomacia pripomenula, že nedávno odhalila pokusy Kremľa podkopať celosvetovú podporu Ukrajine šírením dezinformácií v Latinskej Amerike, aj prostredníctvom miestnych novinárov a blogerov. „Ruská vláda skúša rovnakú taktiku v Afrike s novými aktérmi,“ dodala.
Podľa The Insidera je ťažké predpovedať, ako bude kampaň FSB úspešná. „Na jednej strane nízka úroveň mediálnej gramotnosti predurčuje obyvateľstvo k ľahkému prijímaniu konšpiračných teórií. Na druhej strane neexistujú dôkazy, že by úsilie propagandistov prinášalo významnú odozvu,“ myslí si.