fbpx

Zápach z úst nespôsobuje iba zlozvyk, môže varovať pred zdravotnými problémami

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash, Freepik

Zubná infekcia

Zápach z úst je aj v tomto prípade podobný zápachu rybiny a pokazených vajec. Za infekciu zubov a ďasien často môže nedostatočná zubná hygiena, keď sa zlé baktérie hromadia okolo dutiny alebo výstelky ďasien a potom spôsobujú zápach a horkú, slanú alebo kovovú chuť v ústach. Veľmi skoro sa k zápachu pridáva aj bolesť v postihnutej oblasti, opuch, začervenanie až hnisanie.

Čo robiť: V tomto okamihu je vždy dobré navštíviť svojho dentistu. Ten zápal zubov aj ďasien ošetrí ak tomu predpíše antibiotiká.

Keto diéta

Zápach z úst pri keto diéte pripomína ovocnú, nezvyčajne sladkú vôňu alebo odlakovač na nechty. Nízkosacharidové diéty uvádzajú telo do ketózy, stavu, kedy miesto sacharidov telo spaľuje tuky. Vedľajším produktom tohto procesu spaľovania tukov sú zapáchajúce chemikálie zvané ketóny, ktoré sa uvoľňujú pri výdychu. Okrem zápachu môžete pociťovať v ústach kovovú chuť, cítiť sa malátne, objaviť sa môžu aj bolesti hlavy či žalúdočné nevoľnosti.

Čo robiť: Akonáhle sa telo tejto diéte prispôsobí, zvyčajne sa väčšina z týchto negatívnych príznakov zmierni. Než sa tak stane, snažte sa v priebehu dňa častejšie popíjať čistú vodu, pretože pri väčšom príjme tekutín sa začnú aj z tela vyplavovať ketóny. Dychom ich tak začne vychádzať oveľa menej. Pomôcť môžu aj fermentované potraviny ako jogurt, kyslá kapusta a pod., ktoré majú v sebe dobré baktérie a tie môžu tiež pomôcť s páchnucim dychom.

Reflux

Zápach z úst pri refluxe má kyslý odér, niekedy pripomínajúci zvratky. Pokiaľ ťa trápi reflux, tráviace šťavy a čiastočne natrávené kúsky jedla sa vracajú do pažeráka, hltana či úst. V tom okamihu ťa začne páliť záha a tvoj dych môže mať kyslý odér. Podľa vedcov majú ľudia s refluxom až 13-krát vyššiu pravdepodobnosť, že ich bude trápiť zlý dych, než zdraví jedinci.

Čo robiť: Zlého dychu sa nezbavíš, pokiaľ nezačneš riešiť samotný reflux. Väčšinou na to bude stačiť zmena životného štýlu, vyhýbať sa konkrétnym potravinám, ako sú citrusy, korenené jedlá, cesnak, cibuľa, paradajky, alkohol či kofeín. Dobré je aj začať večerať skôr, zmenšiť porcie a pri spánku mať hlavu podloženú väčším vankúšom. Pokiaľ nič z toho nezafunguje, potom je dobré vyhľadať lekára a začať problém riešiť s ním. Pomôcť môžu niektoré lieky, ale aj chirurgický zákrok.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie