Počet chorôb, ktoré nás potrápili najmä v minulosti, pribúda. Zaočkovaných detí je čoraz menej. To je prax posledných rokov v prípade osýpok, záškrtu či čierneho kašla, ktorých trend v súčasnosti stúpa. Aj keď ide o ochorenia, proti ktorým je očkovať sa povinné, zaočkovanosťou sme klesli pod kolektívnu imunitu.
Situácia s detskými chorobami, ktoré nás, respektíve našich rodičov potrápili najmä v minulosti, sa mení. Kým doteraz nás chránila vakcinácia a kolektívna imunita, Susedná Česká republika upozorňuje, že od začiatku roku 2024 do piatkového poludnia bolo v krajine hlásených podľa Státního zdravotního ústavu už 3084 prípadov čierneho kašľa, informuje portál topky.sk.
Počet prípadov čierneho kašľa v krajine týždenne stúpa. Znepokojujúce sú predovšetkým infekcie u detí do jedného roku života, ktorých už Česko hlási 59 prípadov.
Najviac prípadov je však vo vekovej skupine 15-19 rokov, a to už vyše 900. Dôvodom je, že sa v Česku očkuje novou vakcínou, ktorá zabezpečí imunitu na najviac 4 roky.
V Česku sa proti čiernemu kašľu preočkováva v 10-11. roku života dieťaťa prostredníctvom vakcíny, ktorá okrem už spomínaného ochorenia zabezpečuje imunitu aj proti záškrtu, tetanu a detskej obrne. Na Slovensku preočkovanie prebieha v 13. roku života, rovnako sa v rámci vakcíny očkuje aj proti záškrtu, tetanu a detskej obrne.
Situácia v ďalších krajinách
Podobnú situáciu hlásia podľa Úradu verejného zdravotníctva aj ďalšie európske krajiny ako Dánsko, Chorvátsko či Belgicko. Podľa dostupných údajov sú najviac postihnuté vekové skupiny detí a mladších dospievajúcich, vrátane dojčiat a malých detí, ktoré nedosiahli vek na to, aby boli kompletne očkované.
V Slovenskej republike bolo od začiatku roka 2024 do Epidemiologického informačného systému (IS EPIS) k 29.2.2024 hlásených spolu 123 prípadov ochorenia na čierny kašeľ, čo predstavuje chorobnosť 2,27 na100 000 obyvateľov. Výskyt čierneho kašľa bol zaznamenaný v každej vekovej skupine, s najvyššou vekovošpecifickou chorobnosťou u 0-ročných detí a zároveň bol hlásený aj z každého kraja SR.
Hygienici upozorňujú, že v priebehu posledných týždňov zaznamenávame nárast počtu ochorení oproti predchádzajúcim trom rokom. Podobne, ako výskyt niekoľko iných respiračných infekcií, výskyt čierneho kašľa bol v období počas opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 nízky, a preto je tento nárast v súčasnosti ešte výraznejší.
Nízka zaočkovanosť
Odborníci poukázali na to, že nepriaznivej situácii nahráva aj fakt, že v niektorých okresoch a krajoch klesla miera zaočkovanosti pod hranicu kolektívnej imunity, ktorá je 95 percent. Ide o okresy Kysucké Nové Mesto, Zvolen, Žarnovica, Lučenec, Prešov, Levoča, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Košice III, Michalovce, Sobrance a Spišská Nová Ves. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)