Krajiny Európskej únie bojujú s veľkým nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Tento trend je dlhodobý a týka sa odvetví ako stavebníctvo, strojárstvo, zdravotníctvo či informačné a komunikačné technológie.
O nedostatkových pracovných pozíciách informuje najnovšia správa portálu EURES. Celkovo najrozšírenejšie a najzávažnejšie nedostatkové profesie boli podobné ako v predchádzajúcich rokoch. Okrem toho 367 zo 436 alebo 84 % profesií bolo nedostatkových v jednej alebo viacerých krajinách.
Podľa správy EURES o nedostatku a prebytku pracovných síl v roku 2023 sa v EÚ znižuje počet pracovných síl bez ohľadu na pomalší hospodársky rast, ďalšími faktormi, ktoré prispievajú k tejto situácii, sú štrukturálne zmeny v hospodárstve, nové trendy v oblasti práce a požiadavky na zručnosti a neatraktívne pracovné podmienky alebo nesúlad medzi výberom zamestnancov a zamestnávateľov.
Napriek pomalšiemu hospodárskemu rastu mnohé spoločnosti súťažia o pracovníkov, ktorí sú ochotní alebo schopní pracovať na ponúkaných pracovných miestach v miestach, kde sú potrební, píše portál karierainfo.zoznam.sk. Je to zrejmé najmä v oblasti stavebných a technických remesiel, zdravotníctva a povolaní v oblasti informačných a komunikačných technológií.
Zo všetkých nedostatkových povolaní bolo 40 z nich považovaných za výrazne ovplyvnené nedostatkom dostupných pracovníkov. Na prvých priečkach v zozname sa nachádzajú: zvárači, inštalatéri, potrubári, vodiči ťažkých nákladných vozidiel, lekári špecialisti či mechanici motorových vozidiel.
Na ďalších priečkach sa ocitli odborníci v oblasti ošetrovateľstva, čašníci, nastavovači kovov, strojov alebo podlahári, obkladači a vodiči ťažkých nákladných vozidiel.
Jedným z odvetví s najvážnejším nedostatkom, ktoré boli v tejto správe identifikované, bolo stavebníctvo. Medzi faktory, ktoré spôsobujú túto situáciu, patrí starnutie obyvateľstva a nízka atraktivita tohto odvetvia z hľadiska zamestnanosti.