Tiktoker známy pod menom Kanah Flex sa stal senzáciou na sociálnych sieťach po tom, čo verejne ukázal výsledok svojej transplantácie vlasov. Ako uviedol portál Unilad, výsledok zákroku však nebol taký, aký očakával, a podľa vlastných slov si pripadal, akoby sa premenil na „mimozemšťana“. Táto nezvyčajná reakcia vyvolala u jeho fanúšikov aj širokej verejnosti množstvo otázok o bezpečnosti podobných zákrokov.
Kanah, ktorý sa preslávil svojimi tanečnými videami na TikToku, sa rozhodol podstúpiť transplantáciu vlasov na jednej z londýnskych kliník. Už pred operáciou prešiel úvodnou konzultáciou s tímom lekárov. Cieľom zákroku bolo obnoviť rast vlasov na korune hlavy, ktorá je oblasťou najčastejšie postihnutou stratou vlasov. Informuje Unilad.
Lekári mu odobrali vlasové folikuly z tzv. darcovskej oblasti na zadnej strane hlavy, z ktorej mu následne implantovali 4000 transplantátov, čo predstavuje až 8000 nových vlasov. Pred zákrokom mu niekoľkokrát aplikovali anestetikum, ktoré malo minimalizovať bolesť a riziko opuchu.
Nečakaný priebeh zákroku
Hoci operácia prebiehala podľa plánu, Kanah si už počas zákroku všimol, že niečo nie je v poriadku.
@kanahflextv #hair #hairstyle #hairtransplant #turkey🇹🇷 #haircut #transplant #storytime ♬ original sound – Kanah Flex
Jeho hlava začala výrazne napúchať napriek tomu, že bol pod vplyvom anestetík.
„Cítil som, ako mi opuchne hlava, ako balón. Po chvíli som to prestal cítiť,“ povedal.
Počas operácie pocítil, že jeho hlava doslova „rastie“ ako balón, a táto opuchnutá forma mu úplne zmenila vzhľad. V príspevku na sociálnych sieťach priznal, že ho táto situácia značne vystrašila, pretože opuch pretrvával ešte niekoľko dní po zákroku.
Niektorí fanúšikovia si z jeho neobvyklého vzhľadu robili žarty, pričom ho prirovnávali k animovanej postave z filmu „Megamozog“. Po niekoľkých dňoch však opuch postupne ustúpil, čo Kanah zdokumentoval v ďalších videách.
Je opuch po transplantácii vlasov nebezpečný?
Podľa doktora Emraha Cinika, ktorý je odborníkom na transplantáciu vlasov v Turecku, je opuch po podobnom zákroku pomerne bežnou reakciou tela na chirurgický zásah. Zápalová reakcia organizmu spôsobuje hromadenie tekutiny a imunitných buniek v postihnutej oblasti, čo môže viesť k výraznému opuchu, ktorý sa niekedy rozšíri až na tvár. Táto reakcia však zvyčajne nie je nebezpečná a väčšina pacientov sa z nej zotaví v priebehu niekoľkých dní.
Lekár zároveň varuje, že ak opuch neustúpi ani po niekoľkých dňoch, môže ísť o komplikáciu, ktorá si vyžaduje ďalšie odborné vyšetrenie. Prevenciou podobných problémov je dodržiavanie pokynov lekára a dôkladná starostlivosť o postihnutú oblasť po operácii.
Prípad Kanaha Flexa upozornil na možné riziká a vedľajšie účinky transplantácie vlasov, ktoré sú síce zriedkavé, no pre pacienta môžu byť nepríjemné. Napriek nepriaznivému priebehu operácie však opuch ustúpil a tiktoker sa vrátil k svojej bežnej aktivite na sociálnych sieťach, pričom jeho skúsenosť vyvolala živú diskusiu o podobných zákrokoch.