V reakcii na vládou schválený návrh zákona, prinášajúci zmeny v RTVS, to uviedlo opozičné KDH.
„To, čo sa deje cez tento zákon o STVR, je násilné ovládnutie telerozhlasu úzkou skupinou ľudí – pričom RTVS patrí nám všetkým. Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší,“ povedal poslanec KDH a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko.
Tento krok bol podľa neho „poslednou kvapkou“ a kresťanskí demokrati sa pridajú k iniciatíve na odvolanie Šimkovičovej. Vláda v stredu na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej schválila návrh zákona o STVR. Návrh formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu.
Danko označil RTVS za neudržateľný model
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) nie je dlhodobo udržateľný model, uviedol Andrej Danko v stredu po tom, ako vláda schválila zákon o STVR.
„Nech sa v RTVS nehnevajú, ale hlboký socializmus, ktorý je tam – s tým sa niečo urobiť musí,“ komentoval Danko.
Danko namieta množstvo financií, ktoré štát poskytuje telerozhlasu. RTVS vyčíta nízke zisky z reklám. Treba podľa neho hľadať spôsob financovania a hovoriť o počte zamestnancov. Spochybnil aj verejnoprávny charakter vysielaného obsahu.
Predseda kultúrneho výboru Roman Michelko v súvislosti s výhradami k navrhovanému zvýšeniu podielu reklám vo verejnoprávnej televízii a rozhlase upozornil, že stále pôjde len o štvrtinu toho, čo majú komerčné televízie. Považuje za legitímne získať viac reklamného priestoru.
„Rozhodne verejnoprávny charakter ostane,“ povedal. Reklamné prestávky by mali byť iba medzi reláciami. „Určite to nebude tak, že budú pretrhávať filmy,“ zdôraznil. Pripustil výnimku napríklad pri športových prenosoch.