Zákon kritizovala nie len časť opozície ale aj Inštitút moderného spotrebiteľa a upozorňovali na to, že „jogurtové nápoje nie sú cola.“ Opozičná SaS podala proti dani zo sladených nápojov hromadnú pripomienku.
„Dúfam, že rezort financií jeho prísľub dodrží, no keď bude zákon zverejnený, pozorne si ho prečítame. Pre športovcov to je ale výrazný úspech a práve toto je naša práca. Mala by to byť ale práca ministra športu, ktorý by mal športovcov ochraňovať a postaviť sa za nich,“ povedal po avizovaní zmien predseda SaS Branislav Gröhling.
Podľa tímlídra SaS pre verejné financie Mariána Viskupiča stále platí, že najlepšia daň je taká, ktorá neexistuje a nikdy nevznikne. „Nie sme spokojní, že rezort financií neprijal všetky naše pripomienky, ale je dobré, že návrh bude prerokovaný v štandardnom legislatívnom procese a budú vyradené rastlinné mlieka, nápoje pre športovcov aj jogurtové nápoje. Keď náhodou rezort jeho prísľub nedodrží, budeme v národnej rade naďalej pokračovať v našej snahe návrh zlepšiť,“povedal s tým, že opäť navrhneme, aby sa o návrhu vôbec nerokovalo.
Výhrady má aj INESS
Zmeny víza aj INESS. Aj oni však majú voči dani ako takej výhrady. „Po výraznom tlaku, ku ktorému sme prispeli štúdiou Sladké daňové pokušenie, komunikáciou na sociálnych médiach, ale aj argumentáciou pri stretnutiach s predstaviteľmi ministerstva, bude mať daň z cukru a sladidiel nižší rozsah. No i naďalej tvrdíme, že hlavným účelom tejto dane je zvyšovať daňové príjmy v čase, keď treba hlavne dostať pod kontrolu výdavky. Ideálnym výsledkom by bolo nezaviesť ju vôbec,“ uviedli.