Základným pravidlom korfbalu je nebrániť opačné pohlavie. Nemáme z toho žiaden príjem, hovorí predseda korfbalového klubu Tomáš

V Nitre žijú korfbalom všetky vekové kategórie, od juniorov cez dospelákov až po seniorov, nechýba ani na základných školách. Zdroj: Archív TS
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako si aktuálne počína korfbal na Slovensku?
  • Ako funguje korfbalové bodovanie?
  • Aké najvyššie umiestnenia vybojovali nitriansku korfbalisti?
  • Čo sa v korfbale trestá najprísnejšie?
  • Kde vo svete hrajú aj ženský korfbal?

Tomáš Sonneschein je jednou zo stálych posíl nitrianskeho korfbalu, predsedá Korfbalovému klubu SPU Nitra, je hlavným trénerom Slovenskej korfbalovej reprezentácie, trénuje aj reprezentáciu do 15 rokov a takisto je členom Rady Slovenskej asociácie korfbalu a dozornej rady Slovenskej asociácie univerzitného športu.

Stál pri návrate korfbalu pod Zobor, zaslúžil sa o opätovné založenie klubu a dnes si nitrianski korfbalisti budujú silné meno na európskych aj svetových turnajoch, kde si udržujú pozíciu v prvej desiatke. Napriek tomu, že na Slovensku korfbal patrí k menej známym športom, postupne sa rozrastá a dokonca vznikajú aj nové tímy. V Nitre korfbalová komunita spolupracuje aj s okolitými základnými školami a žiakov postupne pripravujú až na tie najvyššie súťaže.

Patríte k jedným z mála korfbalových klubov na Slovensku. Aká tradícia sa skrýva za tým nitrianskym? Kde sa to celé začalo?

Úplne prvé začiatky korfbalu v Nitre siahajú do začiatku 90-tych rokov, keď s korfbalom začali na Gymnáziu Golianova pod vedením Jozefa Klimenta. Neskôr sa pridali aj základné školy. Ja  som sa ku korfbalu dostal v roku 1997. V tej dobe na Slovensku fungovala seniorská liga s ôsmymi účastníkmi (Nitra s dvomi tímami, Prievidza, Bratislava, Banská Bystrica, Lučenec, Tvrdošín, Trenčín) a juniorská liga. Postupne sa jednotlivé tímy  rozpadli, keď sa prevažne študenti stredných škôl presunuli na univerzity po celom Slovensku a do zahraničia. V Nitre korfbal prerušil svoju činnosť v roku 2004. Do korfbalového kolotoča sme sa v vrátili v roku 2010, keď som na škole, na ktorej som v tej dobe učil, založil krúžok a občianske združenie. Postupne sa k študentom začiatočníkom pridali niektorí moji bývalí spoluhráči. V začiatkoch nás v klube pôsobilo 10 – 15, postupne sa nám podarilo vybudovať klub s viac ako 150 členmi. Aktuálne pôsobíme na šiestich základných školách v Nitre a okolí, hráme v súťažiach na Slovensku, v Českej republike aj v Maďarsku.

Nitriansky korfbal má dlhú tradíciu a aj napriek tomu, že klub si už prešiel rozpadom, v súčasnosti sa neustále rozrastá o nových hráčov na všetkých vekových úrovniach. Zdroj: Archív TS

Korfbal nie je u nás práve najtypickejším športom. Ako by ste ho predstavili niekomu, kto o ňom nikdy nepočul?

Korfbal je jediný zmiešaný kolektívny šport na svete. V tíme musí účinkovať rovnaký počet dievčat a chlapcov. V žiackych kategóriách sú to štvorčlenné, v starších osemčlenné tímy. Hrá sa na kôš vo výške 3,5 metra bez odrazovej dosky, ktorý je umiestnený v jednej tretine od zadnej čiary ihriska. Mladšie deti hrajú na 2,5 metrový kôš (do 11 rokov) a 3 metrový kôš (do 14 rokov). V minulosti to bol úplne bezkontaktný šport, v súčastnosti sa povoľuje kontrolovaný kontakt. Na ihrisku je zabezpečená rovnoprávnosť všetkých hráčov. Je nevyhnutná spolupráca medzi spoluhráčmi. Korfbal je dynamický moderný šport, ktorý sa postupne rozvíja po celom svete. Vzhľadom na to, že na Slovensku základňa nie je veľmi vysoká (okolo 300 – 350 hráčov), najšikovnejší hráči sa v rámci reprezentácií prebojujú na ME a MS.

Korfbalistom z Nitry sa každoročne podarí prebojovať na na súťaže, kde nastupujú aj proti svetovým špičkám. Zdroj: Archív TS

Rastie na Slovensku záujem o korfbal alebo skôr upadá do zabudnutia?

Našťastie, musím konštatovať, že korfbal na Slovensku sa postupne rozrastá. Nedosahuje síce také rozmery ako na začiatku, ale z obdobia nezáujmu začiatkom tohto tisícročia sa dostávame do doby, keď postupne vznikajú nové tímy. Reprezentačné tímy Slovenska sa pravidelne zúčastňujú majstrovstiev sveta aj Európy. V tomto roku sme sa na ME do 15 rokov v Poľsku umiestnili na 4. mieste, tím do 17 rokov na MS v Holandsku skončil 10., rovnako sa darilo aj tímu do 19 rokov na MS v Katalánsku a seniori skončili na 4. mieste v B kategórii. Veľkým úspechom bola aj účasť seniorov na MS v Taiwane v roku 2023 a na MS v JAR v roku 2019, kde sa umiestnili na 15., resp. 13 mieste.

Slovenskí korfbalisti aj tréneri fungujú na báze dobrovoľníctva, no aj tak pribúdajú nové tímy, ktorým sa darí prebojovať aj na európske a svetové turnaje. Zdroj: Archív TS

Profesionálnych futbalistov či basketbalistov dokážu tieto športy uživiť. Ako je to s korfbalom? Dá sa na Slovensku vybudovať profi korfbalová kariéra?

Bohužiaľ, toto je zatiaľ iba naším snom. Členovia zväzu, tréneri a ani hráči nemajú z korfbalu žiadny príjem. Financovanie športu na Slovensku je veľmi náročné a v rámci korfbalu na Slovensku pôsobia všetci ako dobrovoľníci. Je to veľmi zaujímavý a pekný koníček, aj keď s narastajúcim počtom hráčov aj časovo náročný.

Prečo sa korfbal hrá výlučne v zmiešaných tímoch? Čo bráni vzniku čisto ženských a mužských tímov?

Korfbal je jedinečný práve tým, že sa hrá v zmiešaných tímoch a to ho líši od tradičných športov. V roku 1902, keď korfbal vznikol, prebiehala v Holandsku reforma školstva a hľadali hru, ktorá by bola vhodná pre školy, kde by bola možnosť spolupráce všetkých žiakov. Pokiaľ mám dobré informácie, v Holandsku je aj čisto ženský korfbal.

Korfbal je jediný zmiešaný kolektívny šport na svete, no v Holandsku majú svoje tímy aj ženy. Zdroj: Archív TS

Ako prebieha taký bežný tréning?

Záleží to od vekovej skupiny, ako aj blížiacich sa zápasov alebo turnajov. V detských kategóriách sa snažíme o viac hier, aby sa deti hlavne bavili a súťažili medzi sebou. Radi sa hrajú aj dospelí, ale tam sa zameriavame viac aj na taktitu. Začiatkom sezóny sú tréningy viac kondičné, neskôr pribúda taktika a technika. Bežný tréning začína zahriatím sa, strečingom, prechádzame ku kondičným a technickým cvičeniam, pokračujeme taktikou a zakončíme ho hrou.

Ako je to pri deťoch a žiackych tímoch? Čím sa líšia takéto zápasy od tých „dospeláckych“?

Na Slovensku funguje v mladších kategóriách formát korfbalu 4. V kategóriách do 9, 11 a 13 rokov hrajú proti sebe štvorčlenné tímy (2 chlapci a 2 dievčatá) na 2 koše. Kategória do 15 rokov hrá monokorfbal na 1 kôš, taktiež 4 proti 4 a od kategórie do 17 rokov hráme klasický „dospelácky“ korfbal.

Ako funguje bodovanie?

V korfbale má každý strelený kôš hodnotu jedného bodu. Či už sa podarí strelcovi premeniť strelu z diaľky, spod koša, z dvojtaktu, z penalty alebo voľného hodu.

Každý hodený kôš je ohodnotený jedným bodom, bez ohľadu na to, z akej vzdialenosti ho hráč hodí. Zdroj: Archív TS

Porušenie akých pravidiel sa v zápase trestá najprísnejšie? Za čo môže byť hráč dokonca aj vylúčený?

V prvom rade je zakázané bránenie dievčaťa chlapcom alebo naopak. Najprísnejšie sa trestajú fauly pri streľbe a dvojtakte, kedy rozhodca môže zapískať voľný hod alebo penaltu. V prípade hrubého porušenia pravidiel, napr. úmyselný faul, hrubé vyjadrovanie a podobne, môže byť udelená žltá alebo dokonca červená karta. Pri červenej karte hráč už nesmie do zápasu viac zasiahnuť a taktiež má stop aj na ďalší zápas.

Podobne ako vo futbale, aj v korfbale môžu hráči dostať žltú či červenú kartu, väčšinou za tvrdé fauly. Zdroj: Archív TS

Váš klub má za sebou už hromadu odohratých zápasov. Ktorý je pre vás nezabudnuteľný?

Vynikajúcich zápasov bola za tie roky ozaj nespočetné množstvo. Určite nikdy nezabudnem na rok 2019 a vyvrcholenie slovenskej ligy, kde sa náš klub stal prvýkrát v histórii majstrom Slovenska. Následne sme sa zúčastnili 1. kola korfbalovej Ligy majstrov, kde sa nám podarilo zvíťaziť nad majstrami Škótska a Walesu a vybojovali sme 5. miesto. V rámci reprezentácií je nezabudnuteľné víťazstvo nad Nemeckom v kategórii do 17 rokov a 3. miesto v kategórii do 15 rokov po výhrach napr. nad Portugalskom a Poľskom. Obrovskými zážitkami boli aj Majstovstvá sveta v seniorskej kategórii v roku 2019 v Juhoafrickej republike a 2023 v Taiwane.

Zdroj: Archív TS
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory