Zakladateľ modernej patológie nikdy neštudoval medicínu. Fascinovali ho nádory, kostry aj pohlavné choroby

Zdroj:wikimedia/National Portrait Gallery: NPG 77, R/DV/RS from Belgium/UK

V roku 1925 sa zámerne nakazil syfilisom a kvapavkou od svojho pacienta, ktorý trpel obidvomi pohlavnými chorobami. Myšlienku, že obe choroby majú spoločného pôvodcu, sa mu nepodarilo potvrdiť.

Pokúsil sa o prvé umelé oplodnenie

Hunter okrem iného popísal rakovinu prsníka a úspešne ju niekoľkokrát operoval. Jeden z jeho pacientov za ním prišiel s úrazom hlavy. Lekár prvýkrát zistil, že má subdurálny hematóm, teda taký druh krvácania mozgu, pri ktorom krv z poranenej cievy vyteká pod tvrdú plenu mozgovú.

Napísal tiež niekoľko kníh, napríklad o histórii ľudských zubov, o pohlavných chorobách, zápaloch či strelných ranách.

Hunter bol osobným chirurgom britského kráľa Juraja III., ako aj generálnym chirurgom britskej armády a vedúcim členom Kráľovskej spoločnosti, kde školil ďalších mladých doktorov. Patril k nim napríklad aj Edward Jenner, ktorý objavil vakcínu proti kiahňam.

V roku 1790 vykonal prvé zdokumentované umelé oplodnenie. Mužovi s rázštepom močovej trubice odobral spermie, vďaka ktorým umelo oplodnil pacientku.

Zomrel o tri roky neskôr na infarkt.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie