Zákerný vírus opäť vyčíňa na Slovensku. Prijímajú sa opatrenia, nakaziť sa môže aj človek

Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Radio Expres, Adobe Stock
Reklama

Na človeka sa vírus vtáčej chrípky prenáša len zriedka, má však vysokú úmrtnosť, neprežije až polovica nakazených. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete týmto typom vtáčej chrípky nakazilo približne 850 ľudí, z ktorých polovica nákaze podľahla.

Rizikový je najmä kontakt s krvou, orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, ale aj dotýkanie sa a starostlivosť o infikovanú hydinu či plávanie alebo kúpanie sa v potenciálne vírusom zaťažených rybníkoch.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča preto “nekúpať sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých sa nachádzajú uhynuté vtáky alebo iné zvieratá. Tiež dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä dôkladné umývanie rúk, pri chove domácej hydiny.”

Zároveň treba zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi, hlavne s vodnými druhmi.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky sa u človeka obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.

Vírus zabil milióny zvierat aj medveďa na Aljaške

Vtáčia sa chrípka netrápi len Slovensko. Ľadový medveď sa ňou nakazil na jednom najodľahlejších častí planéty, na Aljaške, kde pravdepodobne uchmatol mŕtveho alebo skonávajúceho nakazeného vtáka. „Toto je prvý prípad ľadového medveďa, ktorý bol kdekoľvek nahlásený,“ povedal štátny veterinárny lekár na Aljaške Bob Gerlach.

Odhaduje sa, že súčasné prepuknutie vírusu, ktoré začalo v roku 2021, zabilo milióny voľne žijúcich vtákov a tisíce cicavcov na celom svete. Doplatili na neho už aj líšky, orly skalné či medvede hnedé. Ako uviedol denník The Guardian, vedci varovali, že vysoko nákazlivý vírus by mohol spôsobiť jednu z najväčších ekologických katastrof modernej doby, ak sa dostane k odľahlým populáciám tučniakov.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova