Mnohí z nás si leto spájajú s morom a plážami. Hoci najznámejšie destinácie sú relatívne bezpečné, na mnohých miestach hrozí riziko nákazy hepatitídou C. Vieš, na čo si dať pozor?
Bohužiaľ, proti hepatitíde C sa nedá zaočkovať. Iné očkovania, ktoré odborníci odporúčajú pred cestou do rizikových oblastí, však majú nepriamy účinok. Preto ich v žiadnom prípade nepodceňuj.
„Ak sa pri ceste do subsaharskej Afriky nechám zaočkovať proti žltej zimnici alebo hepatitíde typu A, znížim riziko nákazy a tým aj hospitalizácie v regióne, kde kvalita zdravotnej starostlivosti určite nie je taká ako v západnom svete. V týchto krajinách, žiaľ, nemáme záruku stopercentného testovania darcov krvi nielen na HCV – hepatitídu typu C, ale ani na HIV či HBV – hepatitídu typu B,“ vysvetľuje profesor Petr Urbánek, podpredseda Českej hepatologickej spoločnosti pri Akadémii vied ČR.
„Riziko prenosu hepatitídy C je nepriamo úmerné vyspelosti zdravotníckeho systému. Čím nižšia úroveň, tým vyššie riziko prenosu. Preto je potrebné minimalizovať riziko kontaktu so zdravotníckym systémom v týchto oblastiach.“
Rizikové tetovanie a akupunktúra
Vírus hepatitídy C sa prenáša krvou, takže u väčšiny ľudí existuje riziko prenosu ochorenia, ktoré sa spája predovšetkým s intravenóznym užívaním drog a nechráneným pohlavným stykom. Existujú však aj ďalšie skryté riziká.
Niektorí ľudia si napríklad z dovolenky privezú tetovanie alebo piercing ako suvenír. Ani akupunktúra (amatérska alebo vykonávaná v exotických krajinách) nie je úplne bez rizika.
„Určite sa oplatí obmedziť také praktiky, ako je tetovanie na pláži, keď tetovač obchádza celú pláž vrátane miestnych obyvateľov jednou ihlou. Rizikové sú aj tetovacie štúdiá, kde si človek nemôže byť istý sterilitou používaných nástrojov, alebo akupunktúra, taká populárna v ázijských krajinách. V zahraničí sa jednoducho nedá automaticky počítať s rovnakými hygienickými štandardmi, na aké sme zvyknutí u nás,“ hovorí Petr Urbánek.
Desaťročia bez príznakov
Hepatitída C je veľmi zradná aj v tom, že sa dlho nemusí nijako výrazne prejaviť (napríklad 30 rokov sa relatívne nič nedeje). Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť dlhodobé následky (cirhóza pečene, primárna rakovina pečene).
„Vyšetrenie na hepatitídu C odporúčam každému, kto mal v posledných 20 až 30 rokoch skúsenosť s ihlami v podobe čo i len podozrenia na transfúziu pri operácii, operácii alebo hospitalizácii v zahraničí s nižším štandardom starostlivosti, tetovaním, piercingom, akupunktúrou alebo rizikovým pohlavným stykom,“ dodáva profesor Petr Urbánek.