Rakovinu štítnej žľazy odborníci často označujú ako tichého zabijaka. Jej príznaky sú totiž ľahko zameniteľné za iné choroby, a odhaliť ju tak môže trvať aj niekoľko rokov. Lekári preto upozorňujú na hlavné príznaky, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.
Diagnóza ochorenia štítnej žľazy môže trvať aj roky, píše britský portál Mirror. Príznaky sa často mylne zamieňajú za iné ochorenia, a na vhodnú liečbu tak už môže byť neskoro. Podľa odborníkov je dôležité uvedomiť si, na čo si dávať pozor.
Jedným z prvých prejavov rakoviny štítnej žľazy totiž býva rýchlo rastúci uzol hmatateľný v oblasti krku. Práve bolesť v krku je podľa odborníkov jedným z prvých príznakov, ktorý prítomnosť rakoviny signalizuje a ktorý zároveň býva často zanedbávaný.
Portál Surrey Live upozorňuje aj na ďalšie príznaky, ktoré môžu naznačovať to, že so štítnou žľazou nie je niečo v poriadku. Pokiaľ štítna žľaza funguje nedostatočne, obvykle sa prejavuje únavou, priberaním na váhe, depresiami, citlivosťou na chlad, suchou kožou a bolesťou svalov.
V opačnom prípade, ak je štítna žľaza hyperaktívna, patrí medzi príznaky úzkosť a podráždenie, zmeny nálad, problémy so spaním, únava, chvenie, chudnutie a nepravidelný srdcový tep. Objaviť sa môže aj už spomínaná bolesť v krku.
Rakovina štítnej žľazy sa objavuje častejšie u žien ako u mužov. Spoločne s rakovinou krčka maternice, pľúc, hrubého čreva a pŕs patrí v prípade žien k najčastejším typom rakoviny. U mužov to býva rakovina pľúc, prostaty, hrubého čreva a konečníka, žalúdka a pečene.