Ako vysvetlila primárka Patúšová, prírodné kanabinoidy pochádzajú z rastliny konopa siata. Z nej sa získava ‚surová droga‘ marihuana, ktorej hlavnou účinnou látkou je tetrahydrokanabinol, známy pod skratkou THC. „THC je preukázanou omamnou a psychotropnou látkou vyvolávajúcou pri opakovanom použití závislosť a je spojená s celým radom telesných a duševných zdravotných problémov,“ vysvetlila. V poslednom období sa však podľa nej stále častejšie stretávajú so syntetickými kanabinoidmi, ktoré sa vyrábajú v laboratóriách z prírodných kanabinoidov. Najčastejšie ide práve o HHC.
Toxický účinok látky HHC je podľa primára Brennera podobný ako pri marihuane alebo bežných kanabinoidoch. „Niektorí užívatelia udávajú pozvoľnejší nástup účinku, preto tu predpokladáme riziko, že užívateľ nemusí počkať alebo byť trpezlivý s nástupom euforického účinku a dávku si navyšuje až sa predávkuje do stavu bezvedomia,“ ozrejmil. Tam sa to však nemusí skončiť. Ak deti upadnú do bezvedomia, môžu vdýchnuť žalúdočný obsah a zadusiť sa.
Predtým ako nastúpi bezvedomie sa môže dieťa potácať, padať či nerozlišovať riziká prostredia. Predávkovanie môže mať fatálne následky. „Môžu vypadnúť z okna, spadnúť na cestu pod auto a podobne,“ pokračoval Brenner.
Najväčším nebezpečenstvom užívania kanabinoidov v mladom veku je podľa primárky detskej psychiatrie to, že u predisponovaných osôb môžu spôsobiť prepuknutie závažného duševného ochorenia z okruhu schizofrénie. „Užívanie kanabinoidov v detstve a v období dospievania predisponuje jedincov k výskytu depresívnych a úzkostných porúch, spôsobuje vyššie riziko závislosti od iných psychoaktívnych látok, zvyšuje riziko samovrážd,“ vysvetlila Patúšová.