Slovenská obchodná inšpekcia či Európske spotrebiteľské centrum nemajú na Temu dosah a nemajú veľa možností, ako proti tejto platforme zakročiť. Jedinou možnosťou, ako proti Temu zasiahnuť, by mohlo byť zablokovanie platformy na slovenskom trhu z dôvodu bezpečnostnej hrozby. „Momentálne však nepredpokladáme, že k zablokovaniu Temu dôjde,“ uzatvára Eduarda Hekšová.
Problémy v USA
Iná čínska sociálna sieť Tiktok aktuálne rieši iné problémy. Snemovňa reprezentantov USA v sobotu kvôli obavám z úniku dát Američanov do rúk Komunistickej strany Číny prijala zákon, ktorý by mohol viesť k zákazu užívania Tiktoku v krajine. TikTok vlastní firma ByteDance so sídlom v Číne, hoci údaje používateľov boli podľa šéfa siete Shou Zi Chewa vždy uložené v Spojených štátoch alebo Singapure.
Návrh nazvaný „Zákon o mieri prostredníctvom sily v 21. storočí“ tiež oprávňuje prezidenta prijať rozsiahle sankcie voči Iránu a ruským činiteľom alebo vláde umožňuje využiť zmrazené ruské aktíva na podporu Ukrajiny brániacej sa ruskej invázii.
Materskej spoločnosti TikToku, čínskej ByteDance, návrh stanovuje deväťmesačnú lehotu, v ktorej musí predať svoj podiel v sociálnej sieti. Lehotu môže úrad prezidenta predĺžiť o tri mesiace, ak usúdi, že firma urobila pokrok v snahe podiel predať, uvádza agentúra Reuters.
„Je nešťastné, že Snemovňa reprezentantov využíva legislatívu o významnej zahraničnej pomoci ako zásterku, aby pretlačila zákon, ktorý by pošliapal slobodu slova 170 miliónov Američanov,“ cituje Reuters nedeľňajšie vyhlásenie TikToku.
Spoločnosť už skôr vyhlásila, že americké dáta nikdy s čínskymi úradmi nezdieľala a nikdy by tak neurobila. Americkí senátori by podľa Reuters o návrhu zákona mohli hlasovať už v najbližších dňoch. Prezident Joe Biden avizoval, že by ho podpísal.