Problémy čínskych aplikácií: Obľúbený eshop preverujú aj v Česku

Reklama
TikTok. (Zdroj: Unsplash)

V snahe ušetriť sa ženú do možného nebezpečia. Reč je o množstve užívateľov, ktorí si stiahli a používajú aplikáciu Temu. Na bezpečnostné riziko tejto aplikácie už upozorňovali mnohí, v Česku už čínske aplikácie rieši aj Národný prad pre kybernetickú bezpečnosť.

Problém aplikácie

Ušetriť sa snaží každý z nás, a preto hľadá v mnohých prípadoch alternatívy za oveľa výhodnejšie ceny. Keď však zadáme akýkoľvek hľadaný názov do vyhľadávača, okamžite na nás vyskočí viacero reklám aplikácie Temu. Tá ponúka, v porovnaní s inými eshopmi, oveľa nižšie ceny, ktoré mnohých lákajú. Problémom však je, že aj keď na eshop kliknete, nabáda vás stiahnuť si aplikáciu.

Okrem toho, s Temu spolupracujú aj viaceré známe osobnosti, ktoré ukazujú kvantá tovaru za nízke ceny. Avšak, mnohí odborníci už upozorňovali na úskalia nakupovania cez túto aplikáciu. Cena totiž nie je všetko a nákup na takejto stránke môže niekedy priniesť viac starostí, ako radosti.

Česi v pozore

V súčasnosti si už aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov užívateľov po celom svete, čím sa stala populárnou. A to aj na Slovensku, kde obyvatelia taktiež neodolali čínskemu eshopu, ktorý ponúka tovar za výhodné nízke ceny. Avšak, v Českej republike si už na aplikáciu posvietil Národný úrad pre kybernetickú bezpečnosť, informuje portál topky.sk.

Rovnako tak aj na ďalšie čínske aplikácie WeChat či Tiktok. Dôvodom je, že sa obávajú možnosti úniku citlivých používateľských informácií. Temu je navyše podozrivé z odovzdávania citlivých informácií svojich používateľov. NÚKIB zatiaľ nevydal žiadne stanovisko ani bezpečnostné varovanie.

Podľa IT odborníkov sa totiž aplikácia môže správať ako tzv. malware. Ide o vírus, ktorý vie o užívateľoch bez ich vedomia zbierať citlivé dáta. Na tento problém upozorňuje aj organizácia dTest.

„Aplikácie podobných typov o nás zbierajú množstvo informácií a nie je jasné, akým spôsobom spracovávajú naše osobné údaje,“ varuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest. „Aplikáciu Temu však neodporúčame sťahovať do mobilného telefónu, pretože už len samotné stiahnutie aplikácie môže predstavovať bezpečnostné riziko,“ dodáva Eduarda Hekšová.

Viacero problémov

Temu tvrdí, že nízke ceny môže ponúkať vďaka inovatívnym prístupom, keď dochádza k zjednodušeniu dodávateľského reťazca.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie