Rázny krok proti prílivu lacného, ale problematického oblečenia sa chystajú urobiť vo Francúzsku. Návrh prelomového zákona počíta okrem iného so sankciami vo výške až 10 eur za kus oblečenia či úplným zákazom reklamy pre výrobcov takzvanej ultrarýchlej módy. Novelu v polovici marca jednomyseľne schválil francúzsky parlament, teraz ňou zaoberá Senát.
„Francúzsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá vydá zákony obmedzujúce excesy ultrarýchlej módy,“ hovorí francúzsky minister pre životné prostredie Christophe Béchu.
Pre ktoré konkrétne firmy by zákon platil, zatiaľ nie je jasné. Najviac sa vo Francúzsku v tejto súvislosti hovorí o ázijských značkách ako Shein či Temu, ale spomínajú sa aj európske spoločnosti ako Zara či H&M.
Čo presne do kategórie sankcionovanej ultrarýchlej módy Francúzsko zaradí, by mala určiť až dodatočná vyhláška, ak zákon nadobudne platnosť.
Posudzovať sa však budú kritériá, ako je objem vyrobeného oblečenia či rýchlosť rotácie nových kolekcií.
Sporná novela
Z právneho hľadiska sa však novela môže ukázať ako mimoriadne sporná, najmä ak sa preukáže, že primárnym cieľom francúzskej vlády nie je ekológia, ale pomoc domácim výrobcom, upozornili experti citovaní módnym magazínom Vogue.
Obľúbeného trendu „unboxing“ videí, pri ktorých sa často predstavujú kúsky z nových kolekcií oblečenia, sa pri ťažení proti ultrarýchlej móde po svojom chopil poslanec Antoine Vermorel-Marques za konzervatívnych Republikánov.
„Videl som všetky tie videá, ktoré ma prinútili k objednávke. Takže poďme otvoriť prvý balíček. Sú to topánky ošetrené ftalátmi, látkami, ktoré pôsobia ako endokrinné disruptory a ktoré môžu spôsobiť sterilitu,“ parafrázuje vo videu zverejnenom na platforme Tik Tok štýl, akým módni influenci hovoria k svojim sledujúcim.
Výrobcovia ultrarýchlej módy by podľa návrhu zákona mali povinnosť informovať zákazníkov o dopade svojej produkcie na životné prostredie.
Od budúceho roka sa pritom počíta so zavedením poplatku zohľadňujúceho ekologickú stopu ultrarýchlej módy vo výške piatich eur za kus oblečenia, ktorý má do roku 2030 vzrásť až na 10 eur. Poplatok však nebude môcť byť vyšší ako 50 percent ceny kusu oblečenia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)