Nová štúdia prináša radikálnu teóriu, ktorá naznačuje, že čierne diery môžu byť zdrojom temnej energie, ktorá urýchľuje rozpínanie vesmíru. Tento odvážny koncept vyvolal diskusie medzi astronómami, no objavené náznaky podporujú jeho možnú pravdivosť.
Temná energia, ktorá tvorí približne 70 % vesmíru, sa podľa doterajších teórií objavila po Veľkom tresku a odvtedy poháňa rozpínanie kozmu. No stále zostáva záhadou, odkiaľ tento tajomný zdroj energie pochádza. Niektorí vedci prišli s myšlienkou, že temná energia môže prameniť z jadier obrovských čiernych dier, zatiaľ čo iní považovali túto predstavu za príliš odvážnu, píše Live Science.
Nová štúdia však priniesla prvé náznaky prepojenia medzi temnou energiou a čiernymi dierami. Zistilo sa, že hustota temnej energie a rast hmotnosti čiernych dier sa postupom času zhodovali. Výsledky výskumu boli publikované 28. októbra v Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.
„Ak sa pýtate, kde vo vesmíre môžeme vidieť gravitáciu takú silnú, ako bola na začiatku vesmíru, odpoveďou sú čierne diery,“ vysvetľuje Gregory Tarlé, profesor fyziky na University of Michigan. Podľa neho je možné, že hmotnosť hviezdy sa pri gravitačnom kolapse zmení na temnú energiu, čo by sa dalo prirovnať k „malému Veľkému tresku odohrávajúcemu sa naopak.“
Vedci pri hľadaní indícií použili Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), ktorý sleduje mesačné pozície miliónov galaxií a umožňuje astronómom zmerať hustotu temnej energie podľa rýchlosti rozpínania vesmíru.
„Dva javy sa zhodovali — keď vznikali nové čierne diery pri zániku masívnych hviezd, množstvo temnej energie vo vesmíre rástlo,“ uvádza Duncan Farrah, profesor fyziky na University of Hawaii. Tento súlad podporuje myšlienku, že čierne diery môžu byť zdrojom temnej energie.
Ak sa táto hypotéza potvrdí, mohla by pomôcť vyriešiť problém, ktorý astronómovia nazývajú Hubbleovo napätie — rozdielne rýchlosti rozpínania vesmíru v závislosti od miesta merania. Napriek tomu vedci zdôrazňujú, že na overenie tejto teórie je potrebných ešte veľa pozorovaní.
„Či sú čierne diery temnou energiou, alebo sú prepojené s vesmírom, v ktorom existujú, už nie je len teoretická otázka. Teraz je to otázka experimentálna,“ uzatvára Tarlé.