Veľkým zdrojom znečistenia vzduchu vo Veľkej Británii sú emisie zo spaľovania tuhých palív v domácnostiach. Na celkových emisiách sa drobné prachové častice podieľajú z 22 percent, uvádzajú štatistiky. Nárast škodlivín z kachlí na tuhé palivá tak do určitej miery vyrovnal pokles znečistenia spôsobený autami aj energetickými zdrojmi.
Znečistenie z vykurovania domácností pevnými palivami, ako je drevo, sa od roku 2012 do roku 2022 vo Veľkej Británii zvýšilo o 19 percent, ukazujú vládne údaje. Kachle na drevo ohrozujú životné prostredie stále viac, ich obľuba však stúpa.
Okrem iného aj vďaka ich vzhľadu, ktorý dáva interiéru útulný nádych, a preto sa stáva čoraz módnejším. „Zistené čísla odrážajú stále väčšiu obľubu kachlí v domácnostiach,“ komentovala výsledky vyšetrovania britská vláda.
Podľa údajov britského zväzu kachliarskeho priemyslu (Stoves Industry Alliance) vzrástol predaj týchto ohrievačov v posledných troch mesiacoch roku 2022 oproti predchádzajúcemu roku o 67 percent.
Zväz uvádza, že v krajine je nimi v súčasnosti vybavených približne 1,5 milióna domácností. Informáciu priniesol denník The Guardian.
Znečistenie ovzdušia
Suspendované prachové častice PM2,5 majú priemer menší ako 2,5 mikrometra. Sú dostatočne malé na to, aby sa dostali do ľudských pľúc. Podľa stále rastúceho počtu výskumov sú práve ony zodpovedné za mnoho zdravotných problémov. Patria medzi nich srdcové a pľúcne ochorenia, ale aj cukrovka, rakovina, poruchy funkcie mozgu alebo predčasné pôrody.
Odhaduje sa, že každoročne vedú k predčasnému úmrtiu viac ako 400 000 ľudí v celej Európe. Vlaňajšia štúdia napríklad zistila, že aj takzvané ekologické dizajnové kachle na drevo produkujú 450-krát viac toxického znečistenia ovzdušia ako plynové ústredné kúrenie. Staršie kachle, ktorých predaj je teraz na ostrovoch zakázaný, ich produkujú až 3 700-krát viac.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)