fbpx

Slovákov trápi invázia slimákov. Výrobcovia nestíhajú dodávať prípravky

Reklama
Na snímke slizovec iberský. Zdroj: ISTOCK/Tomasz Klejdysz, Julia Klueva

Premnožené slimáky sú tento rok problémom, ktorý trápi mnoho záhradkárov a poľnohospodárov. Dokonca niektoré, čo sa už stihli udomácniť, sú invázny druh, ktorý môže byť nebezpečný. 

Pestovatelia majú po výdatných dažďoch vo svojich záhradách aktuálne doslova inváziu slimákov, konkrétne slizniakov. Problémom sú preto, že zožerú doslova všetko a zbaviť sa ich je pomerne náročné.

„Nestačím ich zbierať, včera som ich napočítal v záhradke vyše štyristo,“ opísal pre sme.sk., Erik Jacko z Ružomberka, ktorý pokope ešte toľko slimákov.

Prípravky sa vypredali za hodinu, nové nestíhajú vyrábať

Pred jedným z obchodov so záhradkárskymi potrebami v Ružomberku stál pred obedom zástup ľudí. Podľa predavačky Zuzany Jarabovej je situácia až taká, že výrobcovia nestačia prípravky proti slimákom vyrábať.

„V priebehu hodiny sa vypredal všetok tovar, každý v rade si pýtal prípravok proti slimákom,“ opísala predavačka a potvrdila, že tento rok je ich neskutočne veľa.

„Jeden zákazník ich napočítal ráno šesťsto, večer ich mal v záhrade toľko isto,“ opísala a dodala, že bez prípravku sa zbaviť tohto mäkkýša je nemožné.

Podľa ekologičky z Katolíckej univerzity v Ružomberku, Márie Balážovej sa pod tento stav podpísala mierna zima, čo spôsobilo, že slimáky nevymrzli.

Tieto mäkkýše sa môžu rýchlo rozmnožovať a spôsobiť značné škody na rastlinách, pričom konzumujú listy, stonky, kvety a dokonca aj korene. Premnoženie slimákov u našich druhov môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú nedostatok prirodzených predátorov a bohatá potrava.

Podľa ekologičky vlhké počasie môže mýliť práve v tom, že mnohí sa domnievajú, že ich je viac hlavne preto, že vonku prší. „Vlhko im napomáha v tom, že ich vidíme aj cez deň, inak by vyliezali v noci a neregistrovali by sme ich až tak veľmi,“ priblížila.

Invazívny druh

Slimáky a najmä slizniaky sa v záhradách zdržujú vo vlhkých, zarastených a tienistých miestach. Väčšina ľudí posledné roky pozoruje slizovca iberského, ktorý má španielsky pôvod a podľa ekologičky má vyslovene invazívny organizmus. „Kde by pred niekoľkými rokmi mohol byť u nás španielsky slizovec. Napomáha im klimatická zmena a otepľovanie,“ priblížila Balážová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie