Existuje mnoho spôsobov, ako začať sporiť. Česi sa rozhodli ísť zlatou cestou, a to doslova. Nie každý však vie, ako správne investovať do drahých cenných kovov. Odborníci radia, ako na to a či sa cena zlata vyplatí aj v budúcnosti.
Česi vymenili stavebné sporenie za investície do drahých kovov, informuje o tom Asociácia českých stavebných sporiteľní.
Prvé zlaté predmety pochádzajú z obdobia približne pred 6 000 až 5 000 rokmi. Vďaka tomu, že je zlato ľahko opracovateľné, veľmi stabilné a vzácne, postupne začalo zastávať aj peňažnú funkciu. Zhruba pred 2 500 rokmi v oblasti dnešného Turecka sa tak začali raziť prvé mince na svete, konkrétne zo zliatiny rýdzeho zlata a striebra.
Podľa ekonomického analytika Juraja Karpiša je aj v súčasnosti možné obchodovať so zlatom. Napríklad za uncu zlata si môžete kúpiť na mieru šitý oblek, výlet cez Atlantický oceán v ekonomickej triede, koňa alebo dokonca 30 fliaš kvalitnej whisky, informuje portál iDnes.cz.
„Investície do drahých kovov poskytujú dlhodobú ochranu majetku, finančnú rezervu a poistku pred infláciou, pred prepadom trhov i pred finančnou krízou. S fyzickým zlatom máte navyše svoje investície doslova po ruke,“ hovorí Pavel Ryba, analytik Golden Gate.
Nevýhodou však je fakt, že fyzické zlato je potrebné niekde uskladniť, čo znamená, že okrem ďalších nákladov ste vystavený aj bezpečnostnému riziku.
Zlato ako ochrana majetku pred znehodnotením
Jiří Pech, investičný analytik Broker Trust, tvrdí, že nie všetky formy investícií do zlata sú výhodné. Pred zlatými mincami uprednostňuje investíciu do finančných produktov, ktoré sledujú cenu zlata, ako sú napríklad burzovo obchodované fondy ETF. Na základe toho budete môcť vedieť, kedy cena zlata klesne a kedy, naopak, narastie. Podľa jeho slov však zlato treba považovať skôr ako poistku než investíciu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)