Sedem kazov jej spravili počas troch dní a naposledy za maličký kaz ani neplatila. A medzi návštevami v ordinácii sa stačila pozrieť do Belehradu a Nového Sadu. Za zubný strojček u Any zaplatila 1400 eur, rovnako ako Lea.
Cenníky zubárov v srbskej obci sú v porovnaní so slovenskými výrazne nižšie, Slovákom sa sem oplatí cestovať, píše Pravda a pripomína štatistický údaj, že vlani ceny stomatologických zákrokov na Slovensku vzrástli skoro o pätinu. Slovenskí stomatológovia platia viac za prenájmy priestorov a energie, ale aj za zubný materiál a zamestnancov.
Štyri ordinácie na päťtisíc ľudí
Zubárka v srbskej obci priznáva, že od pandémie tiež musela ceny mierne zvýšiť, ale len natoľko, aby zákrok zostal dostupný pre väčšinu populácie vrátane penzistov.
Pacientov zo Slovenska má asi dve až tri desiatky, ale v obci sú ordinácie, kde ich je aj viac. Návštevy sa ale opakujú, len málokedy niekto príde iba raz. Okrem ceny našincov – a tiež mladých Srbov študujúcich na Slovensku – láka aj skutočnosť, že si môžu dohovoriť termín, ktorý im vyhovuje.
Jedným z dôvodov nízkych cien je aj množstvo absolventov, ktorí každý rok v Srbsku dokončia štúdium stomatológie. V päťtisícovej obci Kisač sú štyri zubné ordinácie. A keď nový zubár zníži ceny, musia sa jeho cenám prispôsobiť aj ostatní, ak nechcú prísť o pacientov.