fbpx

Slováci vykupujú obľúbený, no nedostupný liek z bazošov. Môže byť nebezpečný, varujú odborníci

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/aleksandarlittlewolf)

„V prvom rade treba povedať, že ak ide o pravý liek, nevieme, ako bol uchovávaný a transportovaný, nakoľko sa v takýchto prípadoch (pri uchovávaní a transporte) vyžaduje prísna regulácia. Práve preto môže byť účinnosť a bezpečnosť lieku narušená. V prípadoch, ak pacient nakupuje cez neoverené internetové zdroje, môže ísť aj o falzifikát – ten nemusí obsahovať žiadnu účinnú látku a v horšom prípade jej môže mať nadbytok, poprípade môže obsahovať jedy, rôzne nebezpečné prímesi, a preto môže byť zdraviu nebezpečný. Rovnako pripomíname, že predaj liekov na predpis cez internet je nelegálna činnosť, za ktorú môže hroziť aj trest odňatia slobody,“ vysvetlila Matiášová.

Tých, ktorí by takúto kúpu zvažovali, upozornila, že neodporúča nakupovať cez internet lieky mimo zoznamu subjektov vykonávajúcich internetový predaj. To, či ide o overenú lekáreň, si spotrebiteľ vie jednoducho dohľadať na stránke subjektu, kde sa nachádza biely kríž na zelenom podklade, ktorý ho po kliknutí presmeruje na stránky ŠÚKL.

„Všetky lieky predávané mimo lekárne (overenej internetovej lekárne) môžu byť zdraviu nebezpečné a v niektorých prípadoch nevieme vylúčiť, že ide o falzifikát. ŠÚKL zabezpečuje, aby všetky lieky v lekárňach boli účinné, bezpečné a kvalitné. Práve preto pacientom nákup cez internet neodporúčame, ako sme spomínali vyššie, pokiaľ nejde o overenú lekáreň,“ doplnila hovorkyňa.

Ako vysvetlila, aktuálne náhrada za tento liek nie je. Avšak, alternatívy, ktoré majú podobnú účinnú látku, vie odporučiť pacientovi lekár alebo lekárnik.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie