Scenérie, ktorú ponúka Monte Neme, príliš vydarené nie sú. Snáď iba čriepok z tyrkysovo vyfarbenej vodnej hladiny pod horou, v ktorej sa ťažil volfrám a cín, budí pozornosť. Spať nedá hlavne influencerom a hviezdam internetu, ktoré zháňajú dokonalé pozadie pre svoje fotky. Za tie sa však platí vysokou cenou.
Galícia sa nachádza na severozápade Pyrenejského polostrova. Nepatrí medzi lákadlá španielskeho cestovného ruchu. Avšak pod vrcholkom Monte Neme sa pri dedinách Malpica de Bergantiños a Leyloyo nachádzajú jazerá, ktorých odtiene farieb vytvárajú ilúziu tropických Maldív.
Aby ste dorazili až k nim, musíte vedome ignorovať množstvo výstražných tabuliek so zákazmi vstupu a radom ďalších varovaní. Áno, celú túto podivnú túru podnikáte s rizikom postihu. Leží totiž na súkromnom pozemku, kde dvadsaťdeväť rokov prebiehala priemyselná ťažba a kde to stále nie je úplne bezpečné. A vy tam aj tak musíte liezť „cez plot“. Hoci je plot povalený a prerastený burinou, takže ho stačí len prekročiť.
Keď teda odstavíte vozidlo na úbočí kopca, čaká vás ešte približne trojkilometrový výstup nahor. Po kľukatých štrkovaných zvážniciach, vedúcich medzi „kopčekmi“ niekdajších výsypiek. Tie od roku 2012, kedy tu bola ukončená ťažba, zarastajú náletovými krovinami. K prírodnej pamiatke to má veľmi ďaleko, všetko pripomína skôr depresívne pustú mesačnú krajinu. A tesne pod vrcholkom Monte Neme, ktorá siaha do nadmorskej výšky 385 metrov, sa konečne nachádza slávna „senzácia“.
Dvojica jazier, ktorá svojím modrým jasom hladiny pôsobí úplne fantasticky.
Uprostred Pacifiku. Ale len akože
To menšie jazero má tyrkysovo zelenkavú farbu, skutočne pripomínajúcu karibskú modrú. Druhé, väčšie, hrá skôr do akvamarínovej a ľadovcovej modrej. Obe sú považované za Seixo Branco – zlatý klinec celého výstupu.
Ale čo sa tu vlastne dá robiť ďalej? Ľudia, ktorí sem napriek zákazom zavítajú, väčšinou trávia čas hľadaním dokonalého záberu pre fotky. Jednoduché to nie je, pretože jazerá sú pomerne úzke a ich okolie rozhodne tropický raj nepripomína. Naaranžovať fotku tak, aby vynikla hladina a nie tá spúšť okolo, si žiada vynaliezavosť a kreativitu.
Nájde sa nemálo tých, ktorí neodolajú lákavej modrej. Čo by sa tak asi mohlo pokaziť, však? Lenže práve za taký počin, rovnako ako za snímky s karibskou hladinou v pozadí, sa platí.
Monte Neme je totiž Mina de Volframio, bývalá volfrámová baňa. A koncentrácia toxických látok, pozostatkov ťažby na výsypkách, brehoch a prirodzene aj vo vode, je tu extrémna.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)