Matúš prešiel za 222 dní 6330 kilometrov okolo európskych hôr. Magické sú momenty pred a po búrke, vraví (rozhovor)

Reklama
Zdroj: archív ML, Instagram/matus.lasan

Je diaľková turistika dostupný koníček? 

Pre nás spravidla platí rovnica 1000 eur na osobu a mesiac. Viem, že sa to bude mnohým zdať veľa, ale energetické nároky tela pri takejto záťaži sú úplne niekede inde ako pri cestovaní autom alebo inou dopravou. Za deň spálime tisícky kalórií a bez kvalitnej stravy človek skončí veľmi rýchlo. Väčšinou spíme v stane, no raz za 7 až 10 dní padne teplá posteľ vhod, o sprche ani nehovorím. Ďalšou položkou je výbava, ktorú je raz za čas nutné vymeniť.

Od 13. augusta sa chystáte na horský okruh po Slovensku. O čo pôjde?

Základnou myšlienkou je byť čo najviac v horách, ale tak, aby sa trasa neprekrývala s Cestou hrdinov SNP. Okruh má okolo 1400 kilometrov a veľmi sa naň teším, keďže je tam množstvo menej známych miest, kde som ešte nebol, napríklad Poľana či Klenovský Vepor.

Trasa zahŕňa aj naše najväčšie hory, ktoré som v rámci viacdňového prechodu ešte nezažil. Tento okruh mám vymyslený už niekoľko rokov a som rád, že konečne naň prišiel čas. 

Na ktorý viacdňový pochod by ste poslali amatérskeho, priemerne skúseného a profesionálneho dobrodruha?

Ak sa bavíme o diaľkových trekoch, vždy je dobré začať niečím etablovanejším, kde je v prípade problémov ľahšie predčasne skončiť, prinajhoršom si zavolať pomoc. Pre mňa bola novozélandská Te Araroa perfektnou školou. Či už v pohybe vo vysokohorskom prostredí, brodení riek, čítaní počasia alebo odhade vlastných síl. 

Nemyslím, že je nutnosťou mať pred podobnou túrou viac skúseností, ale určite to nie je na škodu. Aj na našich horách človek rýchlo pochopí, koľko má síl a čo v batohu skutočne potrebuje a čo nie. Profesionálom radiť nebudem, tí určite vedia, kam ich srdce ťahá najviac.

Bez akej výbavy sa v divočine počas diaľkovej turistiky začiatočník nezaobíde?

U začiatočníkov je skôr otázka, bez ktorej výbavy sa počas diaľkovej túry zaobídu. Drtivá väčšina si toho berie do batohov priveľa a ťažký batoh je jeden z hlavných dôvodov, prečo si nakoniec túru príliš neužijú. Viem, že ultraľahká výbava je drahá, ale najviac váhy ušetríte práve na tom, keď doma necháte všetky zbytočnosti. Veľa ľudí si napríklad berie do stanu knihu, ale len málokto má silu prečítať večer čo i len stránku. Veci na prezlečenie do mesta sú podľa mňa tiež zbytočným luxusom… a takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho.

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie