Rádiológ, dokumentarista a fotograf Matúš Lašan má za sebou 3000-kilometrový trek naprieč Novým Zélandom aj 6330 kilometrov po európskych horách. Trasu, ktorá viedla cez 16 krajín, zvládol za 222 dní.
V auguste vyráža na pochod Slovenskom, ktorým predstaví alternatívnu trasu k Ceste hrdinov SNP. „Okruh má okolo 1400 kilometrov a veľmi sa naň teším, keďže je tam množstvo menej známych miest, kde som ešte nebol, napríklad Poľana či Klenovský Vepor,“ hovorí pre iStream.sk.
View this post on Instagram
Ako sa v priebehu času vyvíjal váš vzťah k turistike?
V mojom prípade bol postup relatívne pomalý a bohužiaľ patrím k tým, ktorí sa učia na vlastných chybách. Môj prvý dlhší prechod bol hrebeň Nízkych Tatier s 25-kilogramovým batohom, mesiac po som nemohol poriadne chodiť. Práve tam som zistil, že existuje nejaká Cesta hrdinov SNP a prišlo mi úplne nereálne, že to niekto dokáže prejsť naraz.
Prvú trasu dlhú niekoľko tisíc kilometrov Te Araroa som absolvoval na Novom Zélande, tam som si konečne dokázal, že zvládnem oveľa viac, ako si myslím. Od toho momentu to už nie je ani tak o výzve ako o tom, že ma to neuveriteľne baví.
Ktorú vašu túru hodnotíte dodnes za najpamätnejšiu a prečo?
Každá bola špeciálna v niečom inom. Zéland mal okrem neskutočnej prírody taktiež skvelú komunitu, Patagónia bola s prehľadom najdivokejšia. Island je známy svojimi až nadpozemskými výhľadmi, ale bol tiež najväčšou výzvou, čo sa týka podmienok. Keď príde na prírodu a kultúru, Európa mi prišla najrozmanitejšia. Nerád by som ich triedil podľa pamätnosti.
Preferujete treky ako napríklad Greater Patagonian Trail v Južnej Amerike, ktoré nepatria ani zďaleka k značeným či jednoduchým. Čo konkrétne vás ťahá na celé mesiace do hôr a mimo civilizáciu?
V prvom rade mám rád hory a poznávanie miest a krajín, kde som doposiaľ nebol. Niekedy k tomu patria aj náročné treky, akým bol práve Greater Patagonian Trail. Takéto expedície sú však tiež náročné nielen fyzicky, ale aj psychicky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)