Z výhodnej brigády v zahraničí vykorisťovanie a prostitúcie. Úrad upozorňuje Slovákov na najrizikovejšie krajiny

Reklama
Mladí Slováci sa stávajú obeťami obchodovania s ľuďmi. Zdroj: Unsplash

Vidina značného zárobku a nových zážitkov láka ľudí vycestovať za prácou do zahraničia. To ale môže skrývať množstvo rizík. Na falošné letné brigády sa svoje obete často snažia nachytať vykorisťovatelia a obchodníci s ľuďmi. Brigádnikov potom nútia k práci za neľudských podmienok a v najhorších prípadoch aj k prostitúcii, informujú noviny.sk.

Medzi najrizikovejšie krajiny podľa slovenských úradov patrí aj Nemecko alebo Británia.

„Niekedy sme spali s troma ďalšími ľuďmi na jednej posteli. Nemali sme čas na spánok.“

To je jeden z príkladov, ako vyzeralo vykorisťovanie slovensko-poľským párom, ktorý v Anglicku zotročil desiatky mladých Slovákov.

Brigádnikom sľubovali prácu, ubytovanie a jedlo. Tí ale nakoniec museli v otrasných podmienkach pracovať niekedy až 18 hodín denne. Práve na letné brigády vykorisťovatelia často lákajú. Píše CNN Prima News.

„Ak je osoba nútená robiť veci, ktoré robiť nechce, má pocit, že je monitorovaná a kontrolovaná, vystavená vyhrážaniu alebo násiliu a je obmedzená jej sloboda pohybu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stala obeťou trestného činu obchodovania s ľuďmi,“ povedala policajtka Zuzana Hrabovská.

Falošné brigády väčšinou lákajú na vysoký finančný zárobok

Jednou z pomôcok, ako si overiť, či nejde o podvod, je stránka Eures, ktorá združuje pracovné ponuky či letné brigády z Európy.

„Ak si nie sme istí a máme podozrenie, že môže ísť o falošnú ponuku práce súvisiace s obchodovaním s ľuďmi, môžeme sa obrátiť na Národnú horúcu linku pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Zároveň sa treba v rodine dohodnúť, že necháme heslo a dohodneme sa na pravidelnosti kontaktu. Ak sa mi neozvú v určitej frekvencii alebo v pravidelný deň, oznámi mi, že sa deje niečo zlé, aby potom blízki vedeli, že majú kontaktovať políciu alebo niekoho iného,“ uviedol riaditeľ odboru prevencie kriminality ministerstva spravodlivosti Jozef Halcin.

Páchatelia sú rafinovaní. V minulosti polícia zaznamenala aj prípady, keď svojim obetiam odopierali jedlo alebo im podávali drogy. „Potenciálni páchatelia chcú získať výhody a finančné zisky, pričom majú presne rozdelené role. Patrí medzi nich takzvaný náborár, prepravca, pašerák, prevádzač, vykorisťovateľ, opatrovník, boss, tipár, pasák, dohadzovač alebo poskytovateľ priestorov,“ popísala Hrabovská.

Ministerstvo vnútra SR zverejnilo zoznam ôsmich krajín, kde boli Slováci najčastejšie zneužívaní. Ide o Nemecko, Rakúsko, Írsko, Veľkú Britániu, Taliansko, Holandsko, Švajčiarsko a Dánsko. Polícia zároveň všetkých brigádnikov varuje, aby nikomu neodovzdávali svoje osobné veci, teda mobil, pas alebo občiansky preukaz.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie