fbpx

Z transfúzie krvi odišiel so žltačkou a HIV. Súdy rozhodli, že to nebola náhoda

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Novuma.

Britské úrady priznali zodpovednosť za škandál s infikovanou krvou, ktorý sa roky snažili ututlať. Muž sa po podaní kontaminovanej krvi v detstve nakazil žltačkou a HIV, zmenilo mu to celý život, informuje BBC.

„Dlhé generácie sa nás snažili manipulovať. Tento škandál zmenil celý môj život,“ zveril sa britským médiám Jason Evans. Jeho otec bol taktiež jednou z obetí aféry s kontaminovanou krvou, ktorá sa Britániou tiahne desiatky rokov a je považovaná za najväčšiu lekársku katastrofu v dejinách tamojšej štátom riadenej Národnej zdravotnej služby (NHS).

Pacienti, ktorých spomíname však neboli jediní. Pri transfúziách a starostlivosti o pacientov so vzácnymi ochoreniami krvi v 70. a 80. rokoch nakazilo vírusom HIV a žltačkou typu C takmer 30 tisíc ľudí.

Muž dodal, že škandál úplne zmenil jeho život. Keď bol starší, rozhodol sa kontaktovať biologickú rodinu svojho otca a prišiel k znepokojujúcemu zisteniu: Za rovnakých okolností ako otec zomrel jeho strýko. Aj u neho sa po podaní rovnakého krvného produktu objavili HIV a žltačka.

Nebola to nehoda

Bývalý sudca Brian Langstaff v pondelok zverejnil dlho očakávanú správu, ktorá vzišla z päťročného vyšetrovania škandálu, píšu Seznamzpravy.

„Táto katastrofa nebola nehoda,“ uvádza v nej. Podľa neho úrady o riziku vírusových infekcií v transfúznych prípravkoch vedeli, ale rozhodli sa ho ignorovať.

„K nakazeniam došlo, pretože zodpovední činitelia – doktori, krvné služby a po sebe idúce vlády – nekládli bezpečnosť pacientov na prvé miesto,“ dodáva. V správe uvádza, že kvôli kontaminovanej krvi prišiel o život každý desiaty z celkových 30 000 nakazených, a očakáva sa, že ďalší ešte zomrú.

Časť obetí škandálu sa nakazila pri transfúzii po pôrode, operácii či inom lekárskom zákroku. Ďalšiu časť nakazených tvorili ľudia s hemofíliou, ktorí podstúpili novú revolučnú liečbu pomocou krvnej plazmy, známu pod názvom faktor VIII.

Deň hanby pre britský štát

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok, keď správa vyšla, za deň hanby pre britský štát. „Je mi to naozaj ľúto,“ uviedol. „Výsledok tohto vyšetrovania by mal naším národom otriasť do špiku kostí.“ Obetiam údajne sľúbil finančnú kompezáciu, ktorá má dosiahnuť milióny eur.

„Je potrebné niesť zodpovednosť za činy, ktoré boli urobené, aj keď to bolo pred 30, 40 alebo 50 rokmi,“ odkázala podľa agentúry AP britská poslankyňa Diana Johnsonová, ktorá dlhodobo bojuje za práva obetí škandálu s kontaminovanou krvou.

Ako ale sama upozorňuje, je tu jeden zásadný problém – mnoho tých, ktorí majú aféru na svedomí, v priebehu dlhých rokov, kedy sa vyšetrovanie tiahlo, zomrelo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie