Slovák z Terchovej zažil sen, ktorý by si netrúfol vymyslieť ani filmový scenárista. Náhodná príležitosť ho pred takmer 30 rokmi priviedla k práci na hollywoodskych veľkofilmoch. V jeho portfóliu figurujú mená ako Nicole Kidman, Bruce Willis, George Clooney či Milla Jovovich. Popritom však nikdy neprestal byť horským záchranárom v Malej Fatre.
62-ročný Jozef Mičo začínal po nežnej revolúcii ako obyčajný staviteľ s vlastnou firmou. Všetko sa zmenilo v roku 1996, keď tvorcovia filmu Dračie srdce natáčaného na hrade Strečno potrebovali spoľahlivú stavebnú firmu. Osud im do cesty privial práve Miča. Výzvu prijal, kulisy postavil a tak začal jeho neuveriteľný hollywoodsky príbeh, píše portál Plus JEDEN DEŇ.
Náhoda, ktorá mu zmenila život
Po nežnej revolúcii začínal ako obyčajný staviteľ s vlastnou firmou. Všetko sa zmenilo v roku 1996, keď tvorcovia filmu Dračie srdce natáčaného na hrade Strečno potrebovali spoľahlivú stavebnú firmu. A tou bola práve Mičova. Výzvu prijal, kulisy postavil a tak začal jeho neuveriteľný hollywoodsky príbeh.
Čoskoro sa potom podieľal na známom filme Nejasná správa o konci sveta od režiséra Juraja Jakubiska. A práve vtedy sa začal jeho sen meniť na realitu.
Zlatá éra a megahviezdy po jeho boku
Zakrátko nasledoval boom. Mičo sa podieľal na výrobe filmov ako Peacemaker s Clooneym a Kidman.
„Mne sa rozbehla vyslovene zlatá éra. Staval som kulisy pre film Peacemaker, kde hrali hollywoodske mega hviezdy George Clooney, Nicole Kidman a ďalší.“ Podľa jeho slov šlo o jednu z najnáročnejších stavieb v jeho kariére.
Potom prišli ďalšie veľkolepé projekty s hviezdami svetového formátu. Za nepriateľskou líniou s Genom Hackmanom, Johanka z Arku s Millou Jovovich a Dustinom Hoffmanom či Hartova vojna s Bruceom Willisom.
„Stavali sme kulisy pre film Za nepriateľskou líniou s Genom Hackmanom. Ďalej film Luca Bessona Johanka z Arku, v ktorom hrali Milla Jovovich, Dustin Hoffman, John Malkovich. No a stretol som sa aj s Brucom Willisom pri natáčaní filmu Hartova vojna,“ spomína Mičo na logistické výzvy.
Pri niektorých filmových produkciách sa s tímom poriadne narobili. Napríklad pri snímke Príbeh rytiera s nezabudnuteľným Heathom Ledgerom, ktorý zomrel vo veku len 28 rokov, stavali priamo na rieke kompu. Tá musela uniesť nielen konský povoz, ale aj celý filmový štáb.
V ďalšom projekte, Uprising s Donaldom Sutherlandom, vybudovali 300-metrovú ulicu. Hoci bežne ochranka nedovolila nikomu sa fotiť s hollywoodskymi hviezdami, v tomto prípade spravili výnimku. Jozef Mičo si odniesol vzácnu spoločnú fotku s režisérom Johnom Avnetom.
„Vtedy neboli mobily s fotoaparátmi, takže sme nemali ani na čo fotiť. Ale ja som po fotografiách so slávnymi hercami nikdy nejako netúžil. Vždy sme sa pozdravili, prehodili niekedy pár slov ako s Bruceom Willisom. Neboli to namyslené hviezdy,“ dodal Mičo.
Hrdina nielen na filmovom pľaci
Okrem filmových kulís staval aj záchranu pre ľudí v horách. Mičo celý život pôsobil ako horský záchranár v Malej Fatre. Zachránil desiatky ľudí, medzi nimi aj podchladené nemecké dievča, ktorému šlo o život.
„Veľa ľudí sme dostali z kritických situácií. Napríklad jedno nemecké dievča, ktorého život už visel na vlásku. Našli sme ju veľmi podchladenú. Zviezli sme ju dole, prežila. Je to naozaj krásny pocit, keď takto niekomu pomôžete“, povedal.
Koniec jednej etapy, začiatok druhej
Hoci v tomto roku končí s aktívnou službou u Horskej záchrannej služby, chce naďalej pomáhať aspoň ako konzultant. Filmového remesla sa však nevzdáva. Jozef Mičo ostáva verným staviteľom snov – tak na filmovom plátne, ako aj v životoch ľudí.