Jednotlivci so základnými srdcovými ochoreniami čelia riziku, keď zažijú náhlu šokovú reakciu v dôsledku okamžitého ponorenia do studenej vody; ich tep a krvný tlak sa stupňujú. Šok zo studenej vody môže vyvolať nedobrovoľné lapanie po dychu a hyperventiláciu, čím bráni dýchaniu – najmä u jedincov, ktorí už zápasia s dýchacími problémami.
Expozícia chladu môže vyvolať imunitnú odpoveď, ktorá je v niektorých prípadoch nadmerná; to predstavuje potenciálne problémy pre jednotlivcov trpiacich špecifickými autoimunitnými stavmi. Správny alebo maximálny čas vo vode je individuálna tolerancia každého človeka, taktiež skúsenosti a špecifická teplota vody prispievajú k rôznym optimálnym trvaním ponorenia do studenej vody.
Pre určité skupiny sa táto aktivita neodporúča. „Často sú to tehotné ženy, je to naozaj na vlastnú zodpovednosť. Sú to ľudia, ktorí majú problém s cukrom v krvi, môžu to byť ľudia, ktorí majú problém s krvným tlakom. Starší ľudia si musia dávať pozor, ktokoľvek kto s tým začína, pretože my to zaraďujeme medzi extrémne športy,“ vysvetľuje lekár, fyziológ a výživový špecialista Boris Bajer.
„Deti by som do otužovania nikdy nenútil. Naopak, iba nech sa spoznajú s tou studenou vodou,“ hovorí otužilec a člen skupiny Zdravé Otužovanie Vladimír Pauco.
Začiatočníci by mali začať otužovať s mierou, napríklad krátkymi osviežujúcimi studenými sprchami trvajúce iba 30 sekúnd až jednu minútu. Je to efektívny vstupný bod k otužovaniu. Postupne zvyšujte trvanie, ako sa vaše telo prispôsobuje. Väčšina jedincov pociťuje výhody vystavenia sa studenej vode trvajúce od dvoch do piatich minút.
Musíte ale dbať na signály, ktoré vaše telo vysiela. Keď sa objavia pocity nadmernej necitlivosti, závratov alebo bolesti – berte to ako jasný indikátor – že je čas ukončiť púšťanie chladnej vody. Nikdy sa nezapájajte sami do ponorenia do studených vôd. Vždy majte pri sebe blízku osobu, ktorá vám pomôže v prípade núdze, keď sa ponoríte do prírodných vodných plôch.
Tí, ktorí majú obavy o svoje zdravie, by mali využiť konzultáciu s lekárom. Tento krok totiž zabezpečuje určenie – na základe individuálnych okolností – bezpečného trvania a frekvencie vystavenia sa chladu.
V zimných mesiacoch sa odporúča vstúpiť do studenej vody najmenej dvakrát týždenne. Ochranné prostriedky by ste mali vynechať. „Rukavice a neoprén je práve proti chladu, čiže buď otužujem alebo si dávam neoprén, aby mi nebola zima,“ dodal Boris Bajer.
„Zlozvyk je to, že držia ruky vonku, čo je dobré si ich ponoriť a nejakým spôsobom ich trénovať. Druhý zlozvyk je, že iba stoja,“ pokračuje Pauco. „Dať pozor na to, aby sa tam človek doslova nepodchladil, nehrať sa na hrdinu.“
„Máme zdraveotužovanie.sk, kde píšeme všetko o otužovaní a cieľom je sprístupniť otužovanie širokej verejnosti,“ uzatvára Pauco.