fbpx

Z Etiópie sa stáva raj čínskych ťažiarov kryptomien. Aj vďaka lacnej elektrine

Ilustračná foto. Zdroj: Andrey Rudakov/Bloomberg]

Podobný scenár platil aj v Číne, ktorá sa jeden čas radila medzi špičku ťažby kryptomien na svete. Vzniklo tam niekoľko desiatok špecializovaných ťažobných firiem, ktoré však následne museli hľadať svoje pole pôsobnosti inde. Etiópska ekonomika ale pre nich teraz vyzerá perspektívne.

Bez lacnej elektriny to nejde

Poskytovateľ ťažobných služieb Luxor Technology informoval o tom, že Etiópia sa v posledných týždňoch vyšvihla na popredné pozície globálnych príjemcov nových strojov na ťažbu bitcoínov. Pritom iba pred dvoma rokmi sa Etiópia úspešne vynorila z občianskej vojny.

„Etiópia sa stane jednou z najviac obľúbených destinácií pre čínskych ťažiarov,“ potvrdzuje trendy Nuo Xu, zakladateľ spoločnosti China Digital Mining Association.

Prístup k cenovo prívetivej elektrine je pre ťažobné spoločnosti kľúčový. Len tak môžu v dlhodobom horizonte získavať potrebnú konkurenčnú výhodu. Aj preto sa v posledných rokoch bitcoin a ďalšie kryptomeny ťažili napríklad v Rusku, na severe Švédska a teraz aj v americkom Texase. Všetky miesta spájala cenovo dostupná elektrina.

Odhady Centra pre alternatívne financie z Cambridge ukazujú, že v roku 2023 spotrebovala ťažba bitcoínov celkom 121 terawatthodín energie. To je podobné tomu, čo za minulý rok spálila celá Argentína, informuje iDNES.cz. 

Etiópia závisí od Číny čím ďalej tým viac

Ťažba kryptomien je ukážkou toho, ako vzťahy Číny a Etiópie kvitnú. Etiópska hlava štátu opakovane navštevuje svojho čínskeho partnera, Čína v minulosti Etiópii poskytla niekoľko miliárd dolárov na výstavbu nových projektov.

Na jeseň minulého roka Etiópia aj Čína zároveň vydali spoločné vyhlásenie o založení strategického partnerstva pre každé počasie. Obe strany sa tým dohodli na udržaní výmen na vysokej úrovni, na posilnení vzájomnej politickej dôvery a prehĺbení vzájomne prospešnej spolupráce.

Zároveň sa zdá, že Čína sa postupne začína obzerať aj po ďalších strategických partneroch. Do úvahy pripadá napríklad Angola alebo Nigéria. „Čínski ťažiari nemajú žiadny problém s projektmi v Afrike. Ide vlastne o ďalšiu čínsku provinciu,“ uzavrel pre Bloomberg Nuo Xu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie