Spoločnosť WCK už v tejto súvislosti oznámila, že vzhľadom na chýbajúcu prístavnú infraštruktúru buduje na pobreží pásma Gazy mólo z trosiek zničených budov a sutín, ktoré umožní vykladať náklad. Dodala, že ďalších 500 ton pomoci je pripravených na prepravu do pásma Gazy na Cypre.
Už v sobotu vyplávala loď amerického námorníctva zo Spojených štátov, aby pri pobreží pásma Gazy vytvorila ďalšie provizórne mólo pre kotvenie väčších lodí.
Otvorenie námorného koridoru z Cypru navrhla grécko-cyperská vláda koncom októbra, tri týždne po vypuknutí vojny Izraela s palestínskym hnutím Hamas, ktoré Izrael, USA a EÚ považujú za teroristickú organizáciu. V tom čase už s návrhom koridoru súhlasilo niekoľko európskych a arabských krajín a koncom decembra izraelská vláda uviedla, že je „v zásade za“ jeho otvorenie.
V posledných týždňoch Spojené štáty zvýšili tlak na Izrael, aby umožnil otvorenie koridoru, a to v súvislosti so zhoršujúcou sa humanitárnou krízou v pásme Gazy, kde podľa predstaviteľov OSN hrozí hladomor. V posledných dňoch pribúdajú správy o úmrtiach detí v pásme Gazy v dôsledku dehydratácie a podvýživy.
Izrael začal ofenzívu v pásme Gazy po teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo 1 200 ľudí na izraelskom území a 250 ďalších ľudí, ktorých ozbrojenci Hamasu a jeho spojenci odvliekli na palestínske územie. Pri prvom a zatiaľ jedinom novembrovom prímerí bola približne polovica z nich prepustená.
Podľa pondelkového oznámenia ministerstva zdravotníctva zomrelo v pásme Gazy ovládanom hnutím Hamas od začiatku vojny viac ako 31 000 Palestínčanov.