Na nebezpečnú situáciu miestni vrátane starostu Nižnej Slanej opakovane upozorňovali. Korzár v tom čase priniesol výpovede viacerých ľudí. Jedným z nich bol miestny rybár, ktorý nazval Slanú ako mŕtvu rieku, v ktorej hynie všetko živé.
Ryby neumierajú hromadne, prichádza to postupne. Neokysličujú sa im žiabre, pretože sa im niektoré toxické látky usádzajú priamo na nich. Na krátkom úseku rieky tiež našli desiatky mŕtvych rakov, ktoré sa márne snažili dostať k prítoku čistej vody. Z rieky vylovili i slepého pstruha.
Zánik bane
Po privatizácii štátneho podniku Železorudné bane Spišská Nová Ves ťažila Siderit v dobývacom priestore Nižná Slaná eseročka Siderit do novembra 2008. V tom čase sa dostala do konkurzu a ťažbu zastavila.
V nasledujúcich rokoch prebiehali neúspešné pokusy o obnovenie ťažby, pričom ložisko bolo odvodňované čerpaním banskej vody zo šachty Gabriela do roku 2011.
Vtedy nariadil Obvodný banský úrad Spišská Nová Ves spoločnosti Siderit likvidáciu bane.
V roku 2011 boli banské diela odpojené od elektrickej energie, ukončilo sa tak odvodňovanie podzemia čerpaním zo šachty Gabriela a začalo samovoľné zatápanie bane.
Štát podnikol aj doteraz viacero krokov, aby ekologickú katastrofu zmiernil. V apríli 2022 štátny podnik Rudné bane podľa vládneho materiálu pomohol k výraznému poklesu rozpustených látok vo vytekajúcej vode.
„V zatopených banských priestoroch však zostal aj naďalej naakumulovaný veľmi veľký objem vysoko mineralizovanej vody.”
Banskí záchranári zase o mesiac neskôr sprístupnili bane a viacerými krokmi sa im podarilo znížiť vytekanie mineralizovanej vody o asi 90 percent.