fbpx

Z bane do rieky vyteká viac kontaminovanej vody. Vláda na to vyčlenila 1,5 milióna eur

Reklama
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit. Prezidentka v rámci prvého dňa svojho pracovného výjazdu na Gemer zamierila aj do Tornale, kde navštívila Agentúru integrovanej starostlivosti a stretla sa s predstaviteľmi samosprávy a Združenia obcí Mikroregión pri Slanej. V stredu 20. júla bude pokračovať návštevou Revúcej a Národného parku Muránska planina. Zdroj: FOTO TASR/Milan Kapusta

Vláda dnes rokovala aj o aktuálnom stave rieky Slaná, ktorý sa nezlepšil. Z bane do rieky vyteká viac kontaminovanej vody. Našli v nej už aj mŕtve raky, či slepé pstruhy. Štát chce okamžite konať, preto vláda na riešenie kontaminácie rieky vyčlenila 1,5 milióna eur.

Vláda dnes rokovala o aktuálnom stave rieky, ktorý sa nezlepšil. Objem znečistenej vody pochádzajúcej z opustenej sideritovej bane totiž narastá. Schválila preto balík peňazí, ktoré majú zvrátiť súčasnú situáciu.

Rieka Slaná je výraznejšie oranžová. „Niekedy je čistá, inokedy je celá hrdzavá. Neraz sme na to upozorňovali,“ skonštatoval v máji starosta obce Nižná Slaná Tibor Jerga (Most-Híd), píše portál gemer.korzar.sme.sk.

Vravel tiež, že štát sa o riešenie environmentálnej katastrofy nezaujíma. V okresoch Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota platí od júna 2022 mimoriadna situácia.

Do rieky sa z podzemia stále dostáva veľké množstvo železa, ktoré ju sfarbuje do hrdzava, ale aj toxický arzén, nikel či síra. Kým doteraz odtiaľ vytekali asi dva litre za sekundu, aktuálne je to päť litrov za sekundu. Očakáva sa, že znečistenej vody bude ešte viac.

Prostriedky z rozpočtov MH a Ministerstva vnútra SR preto majú použiť na výrazné obmedzenie vtekania banských vôd do hlbokých častí banského diela, a tým zabránenie ich následnej kontaminácii a vytekaniu na povrch a do rieky Slaná. Rovnako sú peniaze určené aj na financovanie prác v podzemí banského diela, ktoré majú zvýšiť jeho celkovú stabilitu, píše TASR.

Kontamináciu vody v rieke Slaná v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu.

Ešte pred letom 2022 zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.

Mŕtve raky, slepý pstruh

Kritická situácia na rieke Slaná začala byť výrazná na jar 2022. Vo februári vtedy zatopilo Baňu Siderit, odvodňovacou štôlou Marta začala na povrch vytekať najprv nízko, neskôr vysoko mineralizovaná voda. Prenikla až do rieky Slaná, píše gemer.korzar.sme.sk.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie