fbpx

WHO bije na poplach. Jeden druh potravín zabíja státisíce Európanov ročne

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Darrien Staton, Leon Seibert

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala naliehavé varovanie. Týka sa okrem iného typu potravín, ktoré spôsobujú veľké zdravotné problémy najmä v Európe. Tie môžu navyše končiť aj smrťou, ak ich jeme príliš často. Ide o priemyselne spracované potraviny.

Pred priemyselne spracovanými potravinami varuje už aj WHO. Ich všadeprítomnosť má totiž vytvárať nebezpečné prostredie pre obyvateľov najmä vyspelých štátov. Vychádza to z novej správy, v ktorej organizácia upozorňuje na vysoký počet chorôb aj úmrtí, ktoré nadmerná konzumácia spracovaných jedál spôsobuje.

Hrozbu predstavujú hlavne jedlá, ktoré obsahujú veľký podiel nezdravých tukov, cukrov a soli. Príkladom sú napríklad fastfoody, ale aj polotovary. Najväčší problém u týchto jedál je ich vysoká dostupnosť a často nízka cena, čo znamená, že ich často volia najmä ľudia z nižších spoločenských vrstiev. Tí potom najviac trpia dôsledkami.

Následkom prílišnej konzumácie týchto jedál pritom môžu byť veľmi vážne choroby. „Nezdravá strava je teraz hlavným zdrojom zdravotných rizík po celom svete. Prispieva k chorobám ako obezita, cukrovka, srdcové choroby, mŕtvice a rakoviny,“ stojí v správe.

Tieto choroby vykazujú aj vysokú úmrtnosť. Len v Európe zabijú choroby priamo spôsobené nadmerným stravovaním priemyselne spracovanými potravinami okolo 369-tisíc ľudí ročne. Z toho asi dve tretiny zabijú jedlá s vysokým obsahom soli, zatiaľ čo viac ako u stovky tisíc ľudí je hlavným zabijakom priemyselne spracované mäso.

WHO navrhuje riešenie v podobe zvýšenia daní na potraviny, ktoré sú veľkým pôvodcom civilizačných chorôb. Výsledkom by tak bolo zdraženie týchto potravín, a tak aj ich znížená dostupnosť. „Dôkazy svedčia o tom, že dane na nezdravé potraviny znižujú dopyt. Najmä tak dotácie na potraviny ako ovocie záujem ľudí podporia,“ stojí v správe.

Kvôli tomu zdravotníci vo svojom varovaní apelujú na politikov a vlády štátov, aby nastavili vyššie zdanenie. To v mnohých krajinách už platí. Zamerali sa tam napríklad na zdanenie sladených nápojov, ktoré začalo platiť už v desiatich európskych štátoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie