Celosvetová zaočkovanosť detí zostala minulý rok pod úrovňou spred covidovej pandémie, čo vyvoláva obavy odborníkov. Oznámili to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Detský fond OSN (UNICEF). TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.
V roku 2023 bolo 84 percent detí na celom svete plne zaočkovaných proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu, čo je trojité očkovanie považované za kľúčový ukazovateľ zaočkovanosti detí. Podľa správy toto číslo predstavuje mierny pokles v porovnaní s úrovňami pred pandémiou zaznamenanými v roku 2019. Počet detí bez jednej dávky trojitého očkovania sa vlani zvýšil na 14,5 milióna, pričom pred začiatkom pandémie ich bolo 12,8 milióna. Počas pandémie došlo na mnohých miestach k oneskoreniu a prerušeniu očkovacích programov.
V niektorých krajinách sa v dôsledku pandémie zvýšil počet skeptikov voči vakcínam, uviedla expertka WHO Katherine O’Brienová. Tento vývoj podľa nej „vedie k úmrtiam detí“. O’Brienová dodala, že skepsa voči očkovaniu v bohatších krajinách ovplyvňuje aj iné regióny – napríklad keď ľudia s migračným zázemím v Európe šíria dezinformácie vo svojich domovských krajinách.
Expert UNICEF-u Ephrem Lemango poznamenal, že v krajinách s nízkymi príjmami bránia pokroku v očkovaní aj nedostatok dôvery v zdravotnícke zariadenia a obmedzený prístup k vakcínam. Podľa WHO a UNICEF-u sú ďalšou prekážkou ozbrojené konflikty, pričom viac ako polovica detí bez očkovania žije v krajinách, ktoré sa vyznačujú nestabilitou, násilím a zraniteľnosťou.
Obe organizácie tiež uviedli, že za uplynulých päť rokov vypukli osýpky vo viac ako 100 krajinách. „Epidémie osýpok sú kanárikom v uhoľnej bani, ktorý odhaľuje a využíva medzery v imunizácii a ako prvý zasahuje najzraniteľnejších,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Hoci v niektorých regiónoch, vrátane afrického regiónu a krajín s nízkymi príjmami, bol dosiahnutý mierny pokrok, najnovšie odhady zdôrazňujú potrebu urýchliť úsilie o dosiahnutie cieľov Imunizačného programu 2030 (IA2030), ktorými sú 90 % pokrytie a maximálne 6,5 milióna detí s nulovou dávkou vakcíny na celom svete do roku 2030.
Podľa správy WHO, Rada partnerstva IA2030 vyzýva na zvýšenie investícií do inovácií a pokračujúcu spoluprácu. Rada tiež odporúča partnerom, aby zintenzívnili podporu vedenia krajín pri zlepšovaní rutinnej imunizácie ako súčasti ich integrovaných programov primárnej zdravotnej starostlivosti, podporenú silnou politickou podporou, vedením komunít a udržateľným financovaním.