Určite. Vzdušná akrobacia pomáha rozvíjať fyzické schopnosti, sebadôveru aj kreativitu, čo môže mať pozitívny vplyv na celkový rozvoj dieťaťa. Povedala by som, že v posledných rokoch sa zvýšil záujem detí o vzdušnú akrobaciu. Hlavné je nájsť vhodné štúdio, kde dodržiavajú bezpečnostné opatrenia a deti trénujú pod dohľadom kvalifikovaných inštruktorov.Vo vzdušnej akrobacii dominujú ženy, možno teda hovoriť o ženskom športe? Majú muži v niečom v akrobacii navrch?
Vzdušná akrobacia je naozaj vnímaná ako ženská aktivita, no nevidím dôvod, prečo by sa jej nemohlo venovať viac mužov. Ich výhodou je určite väčšia sila, nevýhodou je často menšia flexibilita.
Väčšina mužských akrobatov, ktorých poznám, sa venuje skôr aerial straps, čo je silovo náročnejšia disciplína ako aerial silks alebo aerial hoop. Prípadne robia duety na aerial silks, straps alebo trapéze. Aj ja osobne mám za sebou už duety s akrobatmi – mužmi, konkrétne na aerial silks.
Môže vzdušná akrobacia zlepšiť stav tela a mysle?
Tak ako každý šport, ktorý vás baví. Pre mňa je to psychický relax. Vtedy sa nedá myslieť na nič iné, iba na to, čo má telo robiť, ako sa chytiť či ako sa zaviazať.
Aké najčastejšie chyby pozorujete na tréningoch?
Niekedy sa stáva, že študenti nerešpektujú dôležitosť poriadneho rozcvičenia. V takých prípadoch vznikajú zranenia v podobe natiahnutých svalov. Za celých 8 rokov, čo sa venujem trénerstvu vzdušnej akrobacie, sa mi ale nikto vážne nezranil.
Pri tomto športe je tiež dôležité nepodceniť kvalitu dopadových žineniek a náradia.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)