fbpx

Vzácny jav na nebi: Fotografi zachytili počas búrky červených škriatkov

Červený škriatkovia. Zdroj: FB/Czechstormsky.eu (Lukas Gallo Photography)

Nad Nemeckom sa v utorok o tretej hodine v noci objavili vzácne nadoblačné blesky, ktorým sa hovorí Červení škriatkovia. Fotografovi Lukášovi Gallovi z tímu lovcov búrok Czechstormsky sa podarilo jav, trvajúce zlomky sekúnd, odfotiť na vzdialenosť 200 kilometrov. Informoval o tom český portál iDnes.cz. Rovnaký jav zachytil aj ďalší fotograf a to nad východným Slovenskom.

Lovec búrok Gall zachytil Červené škriatkov z obce Vlhlavy pri Českých Budějoviciach podľa svojich slov „úplne náhodou“.

Zistil si totiž, že sa nad Nemeckom nachádza „rozsiahlejší mezomeračkový systém“.

To znamená systém búrkových mrakov cumulonimbus – vertikálnych mrakov pripomínajúcich hory alebo veže – so súvislou oblasťou konvektívnych zrážok. Teda zrážok, ktoré spôsobujú búrky alebo prívalové dažde.

„Práve tieto veľké konvektívne systémy, ak sú dostatočne silné, produkujú nadoblačné blesky. Tak sme sa na to zamerali a zhruba zo 700 fotiek sa jedna podarila,“ povedal iDNES.cz Gallo.

Rovnaký jav spozoroval na oblohe aj fotograf Petr Horálek nad Slovenskom.

Na fotke zachytil búrkové mraky nad Veľkým Slivníkom (okres Prešov) a niekoľko kilometrov od nich spomínaných červených škriatkov.

Búrlivé počasie nad východným Slovenskom a Ukrajinou bolo poriadne aktívne. Pri pozorovaní severne od mesta Terňa na východ sa objavili dva typy bleskov. Nad vzdialeným Veľkým Slivnikom (vpravo) práve vznikajúci oblak Cumulonimbus vyprodukoval jeden zo svojich prvých bleskov na zemi. Tento oblak bol asi 70 km ďaleko a veľmi dobre viditeľný z môjho vyššie položeného miesta. Naľavo sa objavil aj oveľa nepolapiteľnejší Červený škriatok, hovorí fotograf Petr Horálek. Zdroj: FB/Petr Horálek
Nedeľné búrlivé počasie nad východným Slovenskom a Ukrajinou bolo poriadne aktívne. Pri pozorovaní severne od mesta Terňa smerom na východ sa v tejto asi 16 minút dlhej multiexpozícii objavili dva typy bleskov. V asi 70 km vzdialenom oblaku Cumulonimbus postupujú aktívne blesky, zatiaľ čo tesne nad ním sa objavujú vzory nepolapiteľných červených škriatkov, hovorí fotograf Petr Horálek. Zdroj: FB/Petr Horálek

Prečo sa bleskom hovorí podľa škriatkov?

Červený škriatok na oblohe, známy aj ako „red sprite, je druhom atmosférického javu, ktorý patrí do skupiny prechodných svetelných úkazov. Červení škriatkovia sú krátkotrvajúce výboje elektriny, ktoré sa vyskytujú vysoko nad búrkovými oblakmi, zvyčajne vo výške 50 až 90 kilometrov nad zemou.

„Ľuďom, ktorí to študovali, to pripomínalo mytologické postavy v súvislosti s farbou a tvarom,“ odpovedal meteorológ Martin Adamovský.

Červení škriatkovia sú spojení s bleskovými výbojmi v spodných vrstvách atmosféry, konkrétne so silnými pozitívnymi bleskami, ktoré sa vyskytujú medzi oblakmi a zemou. Tieto blesky môžu vytvárať silné elektrické polia vo vyšších vrstvách atmosféry, čo vedie k výbojom červených škriatkov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie